ذات الریه یک بیماری خطرناک 


ذات الریه یک بیماری خطرناک 

ذات الریه یک بیماری خطرناک 

اصطلاح ذات الریه معادل اصطلاح پزشکی «پنومونی» است که به معنای عفونت ریه است. این عفونت ممکن است در اثر ویروس ها یا میکروبها ایجاد شود ولی در هر حال یکی از بیماری های مهم است در این بیماری قسمتی از بافت ریه مورد تهاجم عامل میکروبی قرار گرفته و ملتهب می شود و در اثر این التهاب گلبولهای سفید به محل آمده و به مبارزه با عوامل مهاجم میپردازند. حاصل این مبارزه پدید آمدن ترشحات چرکی یا خلط است که با سرفه از ریه خارج می شود.این بیماری در اغلب موارد با تب و ضعف عمومی بدن همراه است. پزشک با معاینه بیمار و همچنین عکس برداری از ریه ها در صورت لزوم این بیماری را تشخیص داده و درمان لازم را که همیشه در برگیرنده آنتی بیوتیک نیز هست برای بیمار تجویز میکندکودکان و افراد پیر یا ضعیف و افراد بد حال در اثر این بیماری ممکن است به بستری شدن در بیمارستان و تجویز آنتی بیوتیک تزریقی از راه ورید نیاز پیدا کنند که .تشخیص آن با پزشک است

علت بیماری

میکروب‌های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب‌ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار مشکل می‌باشد. عفونت ریه می‌تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ ایجاد شود. در اغلب موارد باکتری‌ها عامل اصلی ایجاد بیماری هستند.

منشا عفونت

عوامل عفونی معمولا در ریه افراد سالم وجود ندارند. گاهی اوقات آن‌ها توسط جریان خون به ریه‌ها می‌رسند، ولی اغلب همراه با نفس کشیدن توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی به ریه‌ها منتقل می‌شوند.فرد دچار عفونت، با عطسه و سرفه میکروارگانیسم ها را وارد هوا می‌کند. برخی از میکروارگانیسم ها خصوصا ویروس‌ها همراه تنفس وارد ریه می‌شوند. بعضی از میکروب هایی که به طور معمول در حلق افراد زندگی می‌کنند بی ضرر هستند. در صورتی که شخص به هر علت از جمله به علت ابتلا به ویروس، ضعیف شده باشد این میکروب ها به درون ریه‌ها راه می‌یابند.

علایم بیماری

ذات‌الریه بسته به عامل ایجادکننده می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. تب، درد قفسه سینه، سرفه، کاهش اشتها و ضعف علائم اصلی بیماری هستند.سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد، اما یک تا دو روز بعد سرفه خلط‌دار می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد.تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند.تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت به پرده پوشاننده ریه‌ها باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد