راج قسمت اول


راج قسمت  اول

حواص دارویی درختچه راج چیست؟!

راج

راج درختچه ای است ولی گاهی ارتفاع آن به ده تا پانزده متر میرسد.درختچه راج در فرانسه در هرجا، بغیر از جنوب، می روید. برای تزیینات عید نوئل از آن استفاده می کنند. برگهای آن سبز و براق است بطوری که هرکس می بیند خیال می کند واکس زده اند. برگهای راج در زمستان هم سبز است. گلهای آن کوچک و دارای چهار یا پنج گلبرگ است.درختچه راج از اردیبهشت تا تیرگل می کند و میوه راج در پاییز می رسد. برگهای راج را در هر فصل از سال می توانند بچینند. برگهای راج را وقتی چیدند، اگر مرطوب بود، با پارچه خشک میکنند و آن را در سبدی ریخته و در محل هواداری می گذارند تا خشک شود. بعد آن را پودر کرده و در شیشه ریخته، و نگه می دارند.میوه راج را در پاییز و پوست ساقه درختچه آن را در بهار میچینند و خشک میکنند.

خواص دارویی

برگ های راج دارای یک عنصر فعال از «گلوکوزیدیک» طبیعی است که به نام «ایلیسین» معروف می باشد.جوشانده راج خاصیت دفع اخلاط بدن را دارد و داروی طبیعی برونشیت، سرفه های مزمن، گریپ، و سینه پهلو می باشد.جوشانده راج ادرارآور و تب بر است و برای درمان بند آمدن ادرار، نقرس، رماتیسم، و تبهای مالاریایی نیز مصرف میشود.

معالجه برونشیت

شصت گرم برگهای تازه یا خشک راج را در یک لیتر آب سرد بریزید و یک شب بگذارید تا خوب بخیسد. سپس، ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید سرد شود و بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول شبانه روز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید تا اگر مبتلا به برونشیت بودید شفایابید.

معالجه یبوست

سی تا شصت گرم برگهای راج که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب سرد بریزید و دوازده ساعت بگذارید بماند تا بخیسد. بعد ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید. وقتی بجوش آمد، نیم دقیقه باید بجوشد. بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هرروز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید. جوشانده برگهای راج مسهلی است که یبوست را برطرف می کند.

معالجه  اسهال

ده تا دوازده گرم میوه های راج را که تازه یا خشک باشد در صد گرم آب بریزید. ظرف محتوی آن را دوازده ساعت بگذارید بماند. بعد آن را در صافی بریزید و فشار دهید تا آب آن گرفته شود، و با عسل شیرین سازید. هنگامی که بحران اسهال داشتید، یکبار آن را بخورید، از اسهال شفا مییابد.

معالجه صرع

شلیمر که صدسال پیش در ایران استاد طب دارالفنون و طبیب سلطنتی بوده است می نویسد. بیماری صرع در ایران بین زنان و مردان سیاهپوست زیاد است ولی بین زنان ایرالی بندرت دیده میشود. پزشکان بومی این بیماری را با بیاعتنایی نظر می کنند و برای معالجهٔ آن بیماران را به جادوگران میسپارند. برای رفع بحران صرع تا آسان بینک باید سی تا چهل گرم پوست راج را که خشک و کوبیده شده و به شکل گرد درآورده اید، در یک لیتر آب جوش بریزید و یکشب بگذارید دم بکشد. سپس بین صبحانه، ناهار و شام، دو تا سه  فنجان از آن را بنوشید.

معالجه درد معده

جوشانده برگ راج تشنج و درد معده را آرام کرده و عمل هضم را آسان میسازد.طریقه تهیه و مقدار مصرف آن به این شرح است که سی تا شصت گرم برگ خشک یا تازه راج را یکشب در یک لیتر آب سرد دم کنید و فردای آن طرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و نیم دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف کنید عشیرہ سازید و هر روز سہ تا پنچ فنجان از آن را بنوشید۔ادامه راج قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد