قالب وردپرس درنا توس
رازک
رازک

رازک چیست؟

 رازک چیست؟

رازک 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  رازک است .گیاهی است از خانواده ی شاهدانه Cannabinaceae، چند ساله با ساقه های یک ساله و دوپایه با ساقه های زاویه دار و موجی که چرخش پیچش موج آن از راست به چپ است و بلندی آن پنج تاده متر می باشد. برگهای آن خیلی شبیه به برگ مو، دارای سه تا پنج قسمت و پوشیده از کرک های خشن است. گل های ماده ی آن کوچک و سفید رنگ به شکل خوشه می باشد که در تابستان تمام میشود، مجتمع گلهای ماده ی آن به شکل یک خوشه شامل مخروطه های میوه است و در کنار برگچه ها و برگ های کامل قرار دارد، هر مخروط دارای فلس هایی می باشد و در کنار فلس ها گل های کوچک سفید گیاه قرار دارد. این گیاه در اغلب مناطق دنیا به طور وسیع کاشته میشود و به طور خودرو در جنگل های پرپشت کنار چپرها و پرچین ها می روید، در ایران در مناطق شمال در گرگان، مازندران، گیلان وسواحل دریا به طور خودرو فراوان دیده میشود؛ به ویژه در امتداد کانالی که پیربازار را به پیله بازار وصل می کند وجود دارد.

ترکیب شیمیایی: اسانس – کولین – آسپاراژین – یک ماده ی تلخ – ماده ی لوپولن – آلفارزین و بتارزین دارای موادی به نام هومولون ولوپولون

نامهای دیگر گیاه رازک در طب سنتی:رزک – ککیمور – جنحل – حشیشه الدینار – گل خمل – همل

خواص رازک

داروی گیاهی آرام بخش

۱- آب جوشانده ی آن را بنوشید. مدر، معرق و ضدعفونی کننده است، مقوی، تونیک، مخدر، | مسکن و آرام کننده می باشد، برای قطع احتلام شبانه و رفع نعوظ های دردناک شبانه بسیار مؤثر است، برای درمان دردهای رماتیسم لنفاوی مصرف می شود.

درمان گیاهی خنازیر

۲- سی گرم از آن را در یک لیوان آب جوش دم کنید و آب آن را صاف و شیرین کرده به منظور رفع عوارض خنازیر به بچه ها بدهید.

درمان گیاهی کم خونی

۳- سی گرم گل آن را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و آب آن را صاف کرده بنو شید. اشتهاآور است، معده را تقویت می کند، گوارش را آسان می سازد، خون را صاف می کند، برای دفع انگل مصرف می شود، برای بچه های ضعیف و کم خون در نقاط مرطوب مفید می باشد.

داروی گیاهی تسکین درد مفاصل

۴- در استعمال خارجی سر شاخه های گل دار آن برای تسکین دردهای مفاصل و حتی درمان برخی ازسرطانها مؤثر است.

 برای زنان باردار، مادران شیرده و کودکان زیر دو سال مضر است، خوردن زیاد آن خوب نیست و یبوست ایجاد میکند و گاه نیز خطرناک خواهد بود، آن را زیر نظر پزشک مصرف کنید و اگر در جریان مصرف، ناراحتیهای کمی از قبیل خارش و یا ناراحتی معده و اسهال ایجاد شد، باید مصرف آن کم و یا به طور کلی قطع شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *