قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / رازیانه معجزه دارویی برای زنان
رازیانه
رازیانه

رازیانه معجزه دارویی برای زنان

رازیانه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی رازیانه است . رازیانه گیاهی است از خانواده ی Umbelliferae، علفی، یک ساله و دوساله که ارتفاعآن یک، یکونیم و حتا دو متر نیز میرسد. ساقه ی آن دارای شیارهای طولی موازی است. برگهای آن با بریدگی عمیق می باشد به طوری که برگ تبدیل به نخ هایی میشود شبیه برگ شیت، بوته ی رازیانه ظاهراً از دور شبیه بوته ای شیت است ولی عطرگیاه و ارتفاع بیش تر و ریشه ی ضخیم تر آن را از شیت کاملاً متمایز می سازد

میسازد. دمبرگهای آن در نزدیکی ساقه حالت غلاف پیدا می کند. گلهای آذین آن زرد و بدون طبق به صورت چتر گروهی در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود. میوه ی آن کوچک به طول شش تا دوازده میلی متر و عرض دو تا سه میلیمتر و طرفین ضخیم دارد. این گیاه در اروپا و آسیا به خصوص در مناطق دارای آب و هوای مدیترانه ای انتشار دارد، در ایران نیز در مناطق شمالیدر دامنه های البرز در ارتفاعات ۷۵۰ متری و در شمال هرزویل در مسیر رودخانهبه طور خودرو دیده می شود.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است :  از رازیانه – رازیام-رازیانج – بادیون – بادیان – بادیان سبز – باد تخم – ادیان – آدی بویانه – آجقون- خورده بویانه – ماینه – شمر – شمار – شومر – شمره -والان – کلوفان – سونف – بسیاس ،

خوردن رازیانه در بارداری

خوردن رازیانه باعث پریود شدن شما می شود که خونریزی در بارداری تهدیدی برای سقط جنین است، اگرچه واقعا سند علمی برای این قضیه وجود ندارد، اما بهتر است از مصرف رازیانه در دوران بارداری پرهیز کنید.

فواید رازیانه برای زنان

رازیانه خواص هورمونی دارد و برای بیش از 90 درصد از خانم‌ها تجویز می‌شود. به این شکل که در ترکیب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالایی یافت می‌شود. به همین دلیل باعث افزایش شیر شده و بهترین درمان برای قطع قاعدگی است. رازیانه ضد چاقی است، التهاب‌های واژن و علائم یائسگی مثل گرگرفتگی را برطرف می‌کند. علاوه بر این اگر با گل‌گاوزبان صرف شود، قاعده‌آور است، یعنی قطع قاعدگی را متوقف می‌کند.

روغن رازیانه و خواص ان 

آن را بخورید. کرم کش و ضدانگل است.

برگ رازیانه و خواص ان 

طبیعت برگ رازیانه: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی برگ رازیانه : در هر یک صد گرم برگ تازه و خام آن مواد زیر وجود دارد:

آب ۹۰ گرم – پروتئین ۲/۸ گرم – چربی ۰/۴ گرم – هیدرات کربن ۴/۵ گرم – کلسیم ۱۰۰ میلی گرم – فسفر ۵۱ میلی گرم – آهن ۲/۷ میلی گرم – پتاسیم ۳۹۷ میلی گرم – کوئرستین – آرابینو زید – مواد فینکولارین -فلومبوزید فلاونوئید

ویتامینهای: ۳۵۰۰A واحد بین المللی و C ۳۱ میلی گرم در برگ رازیانه وجود دارد.

خواص برگ رازیانه 

  •  آب جوشانده ی آن را بنوشید. ادرارآور است.
  •  آب ساقه ی آن را بگیرید و بخشکنید، بعد مثل غبار نرم بسایید و مثل سورمه در چشم بکشید. باعث درخشندگی و جلای چشم می شود

درمان گیاهی ضعف چشم 

  •  آن را بجوشانید به طوری که دو سه جوش بخورد و کف آن را با عسل یا با عسل و سنکجبین در چشم بکشید.برای قطع آب آمدن از چشم و تقویت روشنایی و بینایی چشم نافع است.

درمان گیاهی کبودی پوست 

  •  تازه ی آن را بکوبید و ضماد کنید. خون مردگی های زیر پوست را برطرف می کند.

 

خواص ریشه رازیانه

بعد از هر غذای روزانه یک قاشق سوپخوری از نیمکوب شده ی آن را در یکونیم فنجان آب بجوشانید، بعد پانزده دقیقه ملایم دم کنید و بعد آب صاف کرده ی آن را شیرین کرده بنوشید.

  • قاعدگی های دردناک را تسکین میدهد،
  • تقطیرالبول، ورم و درد شصت پایا نقرس  را درمان میکند،
  • مسهل  و ملین است،
  • ضدقی و آشفتگی می باشد،
  • برای معالجه ی فتق و ازدیاد ترشح شیر مؤثر است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *