قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / راز گریه بی دلیل کودکان چیست؟
گریه در کودکان
گریه در کودکان

راز گریه بی دلیل کودکان چیست؟

راز گریه بی دلیل کودکان چیست؟

گریه 

همه نوزادان و شیرخواران گریه می کنند، گریه وسیله  ارتباطی نوزاد است و اینمادر است که باید تشخیص دهد که آیاگریه برای رفع احتیاجات کودک است و یا نشانه ای از بیماری، معمولا پس از ۶ هفتگی، گریه  نوزاد کمتر می شود و به جای آن در ساعات بیداری صداهای (غان و غون) از خود در می آورد. پس از ۶ ماهگی شیرخوار سالم بیشتر ساعات بیداری اش را به بازی و کنجکاوی می گذراند و نسبت به اطرافیان واکنش هایگوناگونی نشان می دهد. شیرخواری که در طی ۶ ماه اول نوزادی و یا حتی بعد از آن بیش از حد گریه می کند، ممکن است کودکی کم حوصله باشد یعنی کودکی باشد که سریع از یک وضعیت کسل می شود البته احتمال دارد در این سن لثه هایش برای رشد دندان ها شکاف برداشته باشد و در بعضی موارد هم ممکن است نوزاد مبتلا به نوعی بیماری شده باشد. اکثر نوزادان سالم معمولاً پس از تغذیه (با شیر)، در آغوش گرفته شدن و تعویض پوشک آرام می شوند و دیگر گریه نمیکنند.  در صورتی که شیرخوار در ساعات معینی از شبانه روز (مخصوصاً بعد از ظهر و اوایل شب) بدون دلیل مشخص گریه می کند، به شکلی که هیچ گونه تلاشی در آرام کردن او مؤثر واقع نشود، ممکن است دچار قولنج (کولیک) باشد. قولنج (در اصطلاح عام دل درد) یکی از عوامل شایع گریه در بین شیرخواران به شمار میرود.  در کودکان نوپا گریه معمولاً به علت دلایل آشکار بیماری یا صدمات جسمی و یابروز عصبانیت است.

عوارض گریه

معمولا گریه در شیرخواران هیچ خطری ندارد، اگر چه گریه  مداوم ممکن استمشکلاتی از قبیل عصبانیت، استرسیو خستگی مفرط برای خود شما ایجاد کند. گاهی

اوقات والدین خسته و عصبی نسبت به کودک بی قرار خود بدرفتاری میکنند.

درمان گریه

۱) شیرخواراتان را بردارید و او را در آغوش بگیرید و اگر با مکیدن پستانک آرام می شود به او پستانک بدهید.

۲) به نوزاد شیر بدهید اما اگر تازه به او شیر داده اید و تمایلی به شیر ندارد، یک یا دو قاشق آب جوشیده سرد شده به او بدهید.

۳) پوشک نوزاد تان را تعویض کنید و دمای اتاق و یا تعداد لباس های او را بررسی نمایید. دقت کنید که او احساس سرما یا گرما نکند.

اگر گریه حالت غیر عادی دارد و مداوم است و علایمی از بیماری از قبیل اسهال، تب و استفراغ در فرزندتان وجود دارد، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که گریه ی مداوم و تقلایی شدید شیرخوارتان شما را عصبی و خسته کرده به شکلی که دیگر تحمل ندارید، با پزشک یا مشاور مشورت کنید.

پزشک در ابتدا در مورد شدت و مدت زمان گریه  شیرخوارتان از شما پرسش هایی می کند. سپس او را برای یافتن علایم احتمالی بیماری معاینه می کند. اگر فرزندتان سالم باشد پزشک به شما این اطمینان را میدهد که جای هیچ گونه نگرانیوجود ندارد.

– اگر نوزادتان بیش از حد گریه می کند و دایم شما را میطلبد، سعی کنید راهکارهایی برای کنار آمدن با مشکلتان بیابید. در طی روز هر وقت توانستید بخوابید و استراحت کنید تا در هنگام گریه و بی قراری شیرخوارتان خسته نباشید. اگر فرزندتان شبها بی قرار است و کم می خوابد شبها از همسرتان کمک بگیرید و به نوبت از او نگهداری کنید

-سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و عصبی نشوید.

– در هنگام انجام دادن کارهای منزل، فرزندتان را نزدیک خودتان بگذارید، تا بتواند در حین کار، شما را تماشا کند. اگر گاهی شیرخوار را در کوله بچه با خود حمل کنید،موجب آرامش و اطمینان او می شوید.

– وقتی شیرخوارگریه می کند به کنارشی بروید. بی توجهی و عدم واکنش از طرف والدین در آینده اثرات نامطلوبی بر ارتباطات کودک با دیگران خواهد گذاشت. پرستاری و توجه به کودک باید در اولویت همه ی کارهایتان قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *