راههای انتقال بیماری تیفوس موشی (تیفوس اندمیک ) چیست ؟؟


راههای انتقال بیماری تیفوس موشی (تیفوس اندمیک ) چیست ؟؟

راههای انتقال بیماری تیفوس موشی (تیفوس اندمیک ) چیست ؟؟

 عامل این بیماری ریکتزیا تایفی یا ریکتزیا موزری میباشد و تمام انواع گزنوپسیلا و بعضی از انواع کننوسفال ها می توانند آنرا انتقال دهند.این بیماری خاص جوندگان می باشد و از طریق مدفوع کک به انسان انتقال مییابد (مدفوع کک از طریق محل گزش و یا از طریق دستگاه تنفسی و یا گوارش میتواند وارد بدن انسان گردد.) ککها می توانند بیماری دیگری به نام Diplidiasis را در انسان ایجاد کنند. عامل مولد این بیماری Dipylidium canimum (یک نوع ستود خاصی سگ و گربه) میباشد. تخم این ستودها از طریق مدفوع حیوان دفع میشود و کک از این مدفوع تغذیه میکند. تخم در داخل بدن کک به لارو تبدیل میگردد.  وقتی انسان سگ یا گربه را بغل میکند ممکن است کک هایی که دارای این لارو هستند و روی بدن سگ یا گربه قرار دارند، از طریق دهانی و در حین بوسیدن حیوان وارد دستگاه گوارشی شده و انسان را آلوده سازند. برای کنترل بیماریهای ناشی از کک، بهترین کار سمپاشی گذرگاه ها،ها و کف اتاق ها و سایر مناطق با حشره کش DDT میباشد. ارزه با طاعون میتوانیم محل زندگی موشها را سمپاشی کرده و وسایل افراد آلوده به طاعون را بسوزانیم.تیفوس یک بیماری حاد تبدار ناشی از باکتری ریکتزیا و منتقله از حشرات آلوده‌است. این بیماری دارای سرایت فرد به فرد نیست. این عفونت ممکن است پوست، دستگاه عصبی مرکزی، لوله گوارش و عضلات را درگیر سازد.به طور کلی چند نوع تیفوس داریم . تیفوس اپیدمیک یا شپشی و تیفوس آندمیک یا تیفوس ککی یا تیفوس موشی که عامل آن ریکتزیا تیفی ( R.typhi ) است .تیفوس ککی یک بیماری مشترک انسان و جانوران است . مخزن عفونت موش است. در موش عفونت به شکل ناپیدا، دراز مدت و غیر کشنده‌است . انتشار عفونت بین موشها به وسیلهٔ کک موش (x.Cheopis) است . هرگاه یک x.Cheopis سرگردان بماند، انسان راآلوده می‌کند و سبب انتقال عفونت به انسان می‌شود . در اصل، راه انتقال بیماری به انسان گزش کک نیست ،

راههای انتقال بیماری

(۱) تلقیح مدفوع کک ( Flea ) آلوده(۲) استنشاق مدفوع آلوده کننده خشک شدهپس از آلودگی کک این حشره تا پایان عمر آلوده می‌ماند . کک نمی‌تواند از راه تخمدان ریکتزیا را منتقل نماید.

علایم و درمان

علائم تیفوس آندمیک شبیه بیماری تیفوس اپیدمیک بوده ولی خفیف تر است . تب، لرز، درد عضلانی، درد شکمی، سرفه، سردرد، بثورات پوستی ( راشهای قرمز) بدون اسکار، تهوع و استفراغ. درمان با آنتی بیوتیک‌هایی نظیر تتراسیکلین ها مثل داکسی سیکلین و یا کلرامفنیکل است . 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد