قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / راههکاری ساده برای سازگاری شیر مادر به کودک!!
عدم سازگاری شیر مادر به کودک
عدم سازگاری شیر مادر به کودک

راههکاری ساده برای سازگاری شیر مادر به کودک!!

راههکاری ساده برای سازگاری شیر مادر به کودک!!

 راهکار سازگاری شیر مادر ب کودک:

اگر متوجه شدید که شیر شما به کودک سازگارنیست به او به طور مرتب یک وعده سوپ هویج رقیق و یک مرتبه شیر خودتان را بخورانید و به همین ترتیب ادامه دهید، یا به جای شیر پستان خود می توانید شیر گاو کم چرب را با نبات، شیرین کنید و به طفل بدهید

 یک دلیل عمده عدم شیردهی به نوزادان:

یک دلیل عمده عدم شیردهی به نوزادان، وجود تصور اشتباه ناتوانی در انجام این کار است. ممکن است برخی از مادران گرامی با توجه به فیزیک بدنی خود فکر کنند نمی توانند برای فرزند خود شیر کافی ترشح یا تولید کنند، در صورتی که بیش از ۹۷درصد مادران به راحتی از عهده این کار برمی آیند. همان طور که گفتیم نکته اساسی درباره این موضوع، شروع به موقع و ادامه مستمر شیردهی برای ترشح کافی شیر است. این تصور ممکن است در بسیاری از مادران گرامی نیز که طفل خود را شیر می دهند، به این شکل بروز کند که مبادا شیرشان کافی نیست و نوزادشان از رشد مناسبی برخوردار نباشد.

برای خاطر جمعی این دسته از مادران عزیز نسبت به اطمینان از کفایت شیر برای تغذیه نوزادان شان باید تاکید کنم سال هاست با استفاده از تجربیات و اطلاعات موجود، جدول ها و نمودارهایی تحت عنوان منحنی یا نمودار رشد تهیه شده و همراه کارت واکسیناسیون، جزو جدایی ناپذیر پرونده پزشکی کودکان شده است.

با استفاده از این نمودارها پزشکان محترم متخصص اطفال با تطبیق دوره ای و مرتب رشد وزنی، قدی و اندازه گیری دور سر هر نوزاد، میزان رشد وی را منظم و پیگیرانه پایش می کنند و در صورت مشاهده هرگونه انحراف، توصیه های لازم برای تصحیح تغذیه یا سایر مطالب مرتبط در اختیار مادر طفل قرار می دهند.

به خاطر داشته باشید که میزان رشد هر نوزاد به فاکتورهای گوناگونی همچون زمان تولد، وزن هنگام تولد، ژنتیک و نوع تغذیه وی بستگی دارد. به عنوان مثال، نوزادی که زودتر از موعد پیش بینی شده به دنیا آمده (نارس)، در هنگام تولد وزن کمی داشته یا از تغذیه با شیر مادر محروم بوده، به هیچ وجه در قیاس با نوزادی که به طور طبیعی با این مشکلات مواجه نبوده، از رشد مناسبی برخوردار نخواهد بود.

بنابراین از مقایسه رشد نوزاد خود با نوزادان دیگر یا نتیجه گیری شخصی از نمودارهای موجود پرهیز کنید و آن را به پزشک خود بسپارید. در چند روز اول پس از تولد، با توجه به شروع تطبیق دستگاه های بدن نوزاد با شرایط جدید و کم بودن ابتدایی شیر مادر، وزن کودک کم می شود، اما از روز هفتم الی دهم، نوزاد به همان وزن خود در هنگام تولد برمی گردد و این افزایش وزن در صورت تداوم صحیح شیردهی و عدم ابتلای پی درپی به بیماری های عفونی همچون سرماخوردگی و اسهال ادامه خواهد داشت؛ به نحوی که در فاصله چهار تا شش ماهگی، وزن نوزاد دو برابر و در یک سالگی به سه برابر وزن در هنگام تولد می رسد.

قد نوزاد هم تا یک سالگی1/5 برابر و در چهارسالگی دو برابر زمان تولد خواهد بود. رشد و تکامل اعضای گوناگون بدن در این مدت به سرعت ادامه دارد و جالب است بدانید که در دوران شیردهی با توجه به تغییر نیاز بدن نوزاد به ترکیبات گوناگون غذایی، ترکیب شیر مادر نیز تغییر می کند. این مساله را همراه با مقایسه تطبیقی و کاربردی ترکیبات شیر مادر با شیر گاو و شیر خشک در هفته آینده پی خواهیم گرفت.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *