راهکارهای مواجهه با نوسانات خلقی در بیماران مبتلا به ام اس


راهکارهای مواجهه با نوسانات خلقی در بیماران مبتلا به ام اس

راهکارهای مواجهه با نوسانات خلقی در بیماران مبتلا به ام اس

 

اگرچه این موضوع واقعیت دارد که فرد مبتلا به ام اس می تواند به صورت فزایندهای احساسی دمدمی مزاج بودن کند (به خصوص اگر روز بدی را پشت سر گذاشته باشد)، ولی به نظر نمیرسد خیلی از این نوسانات خلقی، ارتباط زیادی با شدت بیماری یا تغییر روزانه ی علایم داشته باشد.

به عبارت دیگر، به نظر میرسد این نوسانات خلقی گاهی به صورت ناگهانی رخ میدهد. در اینجا به ذکر چند راهکار میپردازیم که مبتلایان به ام اس استفاده از آنها را در مواجهه با نوسانات خلقی مفید یافته اند:

* صحبت کردن در مورد قضیه: اگرچه نوسانات خلقی ممکن است ریشه ی عصبی داشته باشد، مبتلایان به ام اس  با صحبت کردن راجع به این نوسانات، قدری ارام می گیرند. این بیماران، به طور مثال در گروههای که دیگران چگونه با این گونه مسائل مواجه میشوند و از اینکه درمییابند نوسانات خلقی بخشی از بیماری ام اس است و باید آن را بپذیرند، آرامش خیال بیشتری پیدا میکنند. پس صحبت کردن در مورد نوسانات خلقی، میتواند این حس را در شما ایجاد کند که کنترل بیشتری روی این حالات روانی دارید.

*عوامل زمینه ساز را برای خود مشخص کنید: این موضوع نیز مهم است؛ به عواملی که باعث شروع نوسانات خلقی می شود، بها بدهید. به عنوان مثال، اگر شرایط خاصی باعث می شود احساس ناراحتی یا سختی کنید، فکر خوبی است که برای خود یک محافظ به وجود بیاورید -

از شرایط مزبور دوری کنید، نفس عمیق بکشید یا اقدام به مراقبه (مدیتیشن) کنید، یا در مورد مسئلهای که برایتان آزاردهنده است با کسی صحبت کنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد