راه حل های احتمالی برای مشکلات  بینایی


راه حل های احتمالی برای مشکلات  بینایی

راه حل های احتمالی برای مشکلات  بینایی

 

مشکلات بینایی درام اس  شایع است. در واقع، هشتاد درصد مبتلایان، به نوعی در جریان بیماری دچار مشکلات بینایی می شوند و در خیلی .۳ افراد، این مشکلات اولین علامت بیماری است. این مشکلات در طول بیماری، گاهی هست و گاهی دیگر نه و علت بروز آنها التهاب عصب بینایی یا مناطقی از ساقه ی تب، این علایم موقتاً تشدید شود. آگاهی از انواع تغییرات ممکن، به چند دلیل مشکلات بینایی میتواند به نحو بارزی موجب اختلال در فعالیت روزمره شود. آگاهی از درمان ها و منابع موجود به شما کمک خواهد کرد تا در صورت بروز این علایم، آمادگی بیشتری داشته باشید و سریع تر بتوانید به مسیر طبیعی .زندگی بازگردید در مباحث آتی به شرح مشکلات بینایی شایع درام اس و راهکارهای مقابله با آنها میپردازیم.

درمان علایم  بینایی

که بر حرکات چشمی مؤثر است. هیچ یک از این دو دسته با عینک های طبی، قابل توسط نورولوژیست یا چشم پزشک اعصاب (neuro-ophthalmologist) (متخصصی که تخصصش در مشکلات چشمی با منشأ عصبی می باشد) درمان می شود، نه چشم پزشک معمولی.

چه مبتلا به مشکلات بینایی مربوط به ام اس باشید و چه نباشید، لازم است که مرتب توسط چشم پزشک یا اپتومتریست تحت مراقبت باشید.

اگر توانایی شما برای فعالیت داخل خانه یا در محل کار تحتالشعاع تغییرات بینایی قرار گرفت، اغلب متخصصان ام اس  درمان را توصیه می کنند. اگر نوریت اپتیک اولین نشانهای ام اس شما باشد، اغلب متخصصان باز هم درمان را توصیه می کنند. زیرا اگر کورتیکواستروئیدهای تزریقی در این هنگام به شخصی تجویز شود، رخداد دوم دمیلیناسیون - و بالطبع تشخیص ام اس  را در بعضی افراد به تأخیر میاندازد (برای بررسمی معیارهای تشخیص اماس به فصل ܐ مراجعه کنید). توصیه می کنیم کوتاهمدت، روی درگاههای دربها، پلهها نردهها، UG جایی که میتوانید نوارهای رنگی با کنتراست زیاد نصب کنید و میزان روشنایی را تا حد امکان افزایش دهید و نوارهای خیرهکننده و آزاردهنده را با تغییر محل آینه ها و سایر اجسام درخشان حذف کنید و از عینک هایی با لنزهای پولاریزه، استفاده کنید.

التهاب عصب بینایی می تواند بدون ایجاد هیچ گونه علامتی رخ دهد. به عبارت دیگر، به عصب بینایی آسیب وارد می شود، درحالی که شما متوجه هیچ گونه تغییری در دیدتان نمی شوید. به همین دلیل است که تست پتانسیل برانگیخته ی بینایی (Visual Evoked VEP) (Potential) این قدر در تشخیص ام اس  مفید است. این تست می تواند شواهدی از دمیلیناسیون را کشف کند، حتی اگر از آن آگاه نباشید.

علایم التهاب عصب بینایی ممکن است در اثر افزایش دمای بدن بروز کند. افزایشدمای بدن میتواند ناشی از عواملی همچون ورزشی، هوای گرم و مرطوب و یا تب باشد. به این پدیده UhthofTsphenomenon می گویند. (پدیده یا علامت uhthoff به حالتی گفته میشود که در آن با قرار گرفتن بدن فرد در معرض حرارت - ورزشی، تب، هوای گرم و شرجی، و رفتن به داخل وان آب گرم - علایم اماس موقتاً بروز کرده یا بدتر می شود.

حتی اگر یادتان نباشد که در گذشته مبتلا به نوریت اپتیک شده باشید، با افزایش حرارت بدنتان این پدیده را به صورت گذرا تجربه خواهید کرد و با کاهش حرارت بدن، این علایم به سرعت مرتفع میگردد. پدیده ی uhthofT مثالی از یک عود کاذب است که با افزایش دمای بدن بروز می چون افزایش جزئی در حرارت مرکزی بدن بعضی افراد باعث بروز این پدیده میشود، بهتر است هنگام انجام حرکات ورزشی، یا در هوای گرم، خود را با دستگاههای تهویه مطبوع و نوشیدن مایعات سرد، خنک نگه دارید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد