قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / راه درمان آرتروز مفصل آرنج در طب سنتی چیست؟
آرتروز مفصل آرنج
آرتروز مفصل آرنج

راه درمان آرتروز مفصل آرنج در طب سنتی چیست؟

راه درمان آرتروز مفصل آرنج در طب سنتی چیست؟

آرتروز مفصل آرنج

آرتروز مفصل آرنج در اثر آسیب دیدگی قبلی، مانند دررفتگی یا شکستگی سطح مفصل و نیز به دلیل تخریب و تحلیل رفتگی غضروف مفصل در اثر افزایش سن روی میدهد. آرتروز مفصل آرنج از نادرترین آرتروزها به شمار می آید.

بیماری معمولا در افراد بالای ۵۰ سال روی میدهد ولی بعضی از افراد زودتر مبتلا می شوند. بعضی از ورزش ها مانند

بیس بال حرفه ای می توانند موجب بروز آرتروز مفصل آرنج شوند. همچنین گاهی انجام کارهای سنگین با ایجاد این بیماری همراه هستند.

علایم آرتروز مفصل آرنج عبارتند از درد و کاهش دامنه حرکت. معمولاً احساس قفل شدن مفصل و خش خش وجود دارد. ممکن است تورم مفصل نیز وجود داشته باشد ولی این اختلال معمولاً در ابتدا روی نمی دهد و با پیشرفت بیماری بروز می کند. در مراحل دیررس، کرختی در انگشت چهارم (انگشت حلقه) و انگشت پنجم (انگشت کوچک)دست احساس می شود.

درمان عبارت است از مصرف قرص های ضدالتهاب غیراستروییدی، فیزیوتراپی و محدودسازی فعالیت. میتوان از استرویید تزریقی و یا هیالورونیک اسید تزریقی استفاده کرد. در موارد مقاوم، با استفاده از آرتروسکوپی، بافت های دچار التهاب و تحلیل رفتگی برداشته و سطوح نامنظم، هموار می شوند. این کار را می توان به صورت سرپایی انجام داد ومعمولا بهبودی به سرعت روی میدهد. در صورت ساییدگی کامل سطح مفصل باید از قرار دادن مفصل مصنوعی استفاده کرد.

علائم آرتروز و ساییدگی مفصل آرنج چیست

مهمترین علائم ساییدگی مفصل آرنج درد و خشکی حرکتی در مفصل است. در ابتدا درد فقط در حین فعالیت و حرکت مفصل است ولی بعد از مدتی در حین استراحت هم درد وجود دارد و این درد ممکن است به قدری شدید باشد که در حین خوابیدن هم حس شده و مانع خواب بیمار شود. در مواردی که ساییدگی در مراحل ابتدایی است ممکن است درد بیمار با شروع فعالیت بدنی و با گرم شدن بیمار کاهش یافته یا موقتا از بین برود و بعد از متوقف شدن فعالیت بدنی و سرد شدن بیمار مجددا شروع گردد.

تورم مفصلی از دیگر علائم آرتروز است. این تورم میتواند به علت تجمع مایع در داخل مفصل ایجاد شود. به تدریج و با افزایش شدت ساییدگی حرکات مفصل همراه با صدا میشود که به آن کریپتاسیون Crepitation میگویند.

محدودیت حرکتی مفصل از علائم مهم آرتروز و ساییدگی است. این محدودیت در ابتدا به صورت عدم توانایی در راست و مستقیم کردن کامل مفصل است ولی بعد ار مدتی بیمار نمیتواند مفصل را بطور کامل خم کند. بتدریج و با کاهش حرکات آرنج عضلات اطراف آن هم ضعیف و لاغر میشوند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *