قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / راه درمان آرتروز گردن در طب سنتی چگونه است؟
آرتروز گردن
آرتروز گردن

راه درمان آرتروز گردن در طب سنتی چگونه است؟

راه درمان آرتروز گردن در طب سنتی چگونه است؟

آرتروز گردن

آرتروز گردن معمولاً در مردان و زنان بالای ۴۰ سال روی میدهد و با افزایش سن تشدید مییابد و اسپوندیلو زگردنیCervical Spondylosis هم نامیده میشود. (اسپوندیلوز به معنی تغییرات تباهشی ستون مهره ای و آسیب دیدگی و بی حرکتی و سخت شدگی مفصل است) معمولاً آقایان در سنین پایین تری نسبت به خانم ها مبتلا آرتروز گردن می شوند.

در بسیاری از موارد علی رغم وجود علایم آرتروز گردن در رادیوگرافی، درد، سفتی و اسپاسم عضلانی ناشی از اینبیماری وجود ندارند. در برخی موارد آرتروز گردن ممکن است بر یک یا چند عصب نخاعی خارج شده از مهره های گردن فشار بیاورند و اختلالی به نام رادیکولوپاتی (radiculopathy) به معنی بیماری ریشه های عصبی ایجاد نمایند. خارها اسپورهای استخوانی و سایر بینظمی های ناشی از آرتروز گردن نیز ممکن است قطر کانال نخاعی مهره را کاهش دهند و به میلوپاتی (ضایعه نخاعی) منجر شوند.

نشانه های آرتروز گردن عبارتند از:

درد و سفتی گردن،

درد شانه،

باز و یا قفسه سینه،

گزگز بازو،

دست،

ساق یا پا،

کرختی و ضعف بازو،

دست،

ساق یا پا،

فقدان هماهنگی،

اشکال در راه رفتن،

غیرطبیعی بودن رفلکس های تاندونی،

کاهش کنترل مثانه یا روده یا احتباس ادرار یا مدفوع.

نشانه و علایم آرتروز گردن، بدون درمان کاهش مییابند، تثبیت می شوند و یا تشدید پیدا می کنند. موارد خفیف آرتروز گردن به استفاده موقت از گردنبند طبی در طول روز به منظور محدودسازی حرکت کردن و کاهش تحریک عصبی، مصرف قرص های ضدالتهابی غیراستروییدی (مثل ایبوپروفن) برای تسکین درد و التهاب و انجام ورزش توصیه شده به وسیله فیزیوتراپیست و با هدف تقویت عضلات گردن و کشش گردن و شانه پاسخ میدهند. تمرینات ورزش ملایم هوازی مانند پیاده روی یا تمرینات هوازی داخل آب نیز موثر هستند.

در موارد شدیدتر آرتروز گردن بستری کردن بیمار در بیمارستان به منظور استراحت و کشش گردن، به مدت یک یا دوهفته ضرورت دارد. تزریق کورتون همراه با داروی بی حسی موضعی به مفاصل بین مهره ای موجب کاهش درد و التهاب می شود. درصورت بی ا ثر بودن درمان های قبلی یا وجود علایم و نشانه های عصبی مانند ضعف در بازوها یا ساق ها عمل جراحی انجام میشود که ممکن است از جلوی گردن و یا از پشت آن صورت بگیرد.

استحمام روزانه و نسبتاً طولانی با آب گرم، مصرف داروهای ضددرد بدون نیاز به نسخه، پیاده روی منظم یا انجام فعالیت های ملایم هوازی و استفاده از گردنبند طبی در طول روز در درد یا سفتی خفیف گردن مفید واقع میشوند. افراد مبتلا به آرتروز یا هر نوع درد گردن باید از دویدن خودداری کنند. انجام تمرینات ورزشی به منظور تقویت گردن و حفظ انعطاف پذیری و دامنه حرکت آن، استراحت موقت در هنگام انندگی، تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر به منظور جلوگیری از قرار گرفتن درازمدت گردن در یک وضعیت خاص، این قرار دادن گردن در حالت عمود بر محور شانه ها، جلوگیری از وارد آمدن ضربه به گردن با استفاده از کمربندایمنی در هنگام نشستن در اتومبیل ضرورت دارند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *