قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / راه درمان آفتاب سوختگی چیست؟
راه درمان آفتاب سوختگی چیست؟
راه درمان آفتاب سوختگی چیست؟

راه درمان آفتاب سوختگی چیست؟

راه درمان آفتاب سوختگی چیست؟

Sunburn  آفتاب سوختگی

به برافروختگی پوست در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه  ماورای بنفش نور خورشید، آفتاب سوختگی گفته میشود. این مشکل همیشه در اثر ناآگاهی، غفلت یابی دقتی از طرف والدین ایجاد می شود. بهتر است تا حد ممکن از بروز این مشکل پیشگیری شود. بهترین روش به این منظور اجتناب از قرار گرفتن در برابر نور خورشید است. معمولاً سفید پوستان نسبت به اشعه  خورشید حساس تر هستند. آفتاب سوختگی منجر به حساس شدن، برافروختگی پوست و احتمالاً بروز تاول و پوست اندازی و آسیب رسانی به پوست می شود. از آنجایی که سطوح براق از قبیل آب، برف یا شن نور را منعکس می کنند، حتی قرار گرفتن در معرض تابش ملایم خورشید در این اماکن نیز منجر به آفتاب سوختگی می شود.

آیا آفتاب سوختگی خطرناک است؟

اگر آفتاب سوختگی شدید باشد و ناحیه  وسیعی از پوست را در بر بگیرد، احتمال خطر وجود دارد در این حالت ممکن است پوست قابلیت تنظیم کردن میزان درجه حرارت بدن را از دست بدهد و «آفتاب زدگی» ایجاد شود. همچنین آفتاب سوختگی در طولانی مدت ممکن است موجب سرطان پوست شود.

علائم احتمالی آفتاب سوختگی

 • سرخی ، گرم شدن و حساس شدن
 • تاول
 • خارش ، قبل از پوست اندازی

  در ابتدا چه باید بکنم؟

  ۱) به پوست کودک نوعی پماد یا لوسیون تسکین دهنده از قبیل کالامین بمالید. کمپرس سرد نیز به کاهش ناراحتی و خارش پوست کمک موثری از به پوست کودک پماد می کند. 

  ۲) وقتی داخل منزلی هستید، ناحیه  آسیب دیده را نپوشانید و بگذارید در معرض جریان هوا قرار گیرد تا زودتر بهبود یابد. ولی در خارج از منزل این هBissau در هوای ازاد ناحیه را (با لباس استین بلند یا کلاه و دستکش نخی) پوشش دهید.

  ۳) اگر ناحیه  آفتاب سوخته تاول زده و دردناک است، به کودک شربت مسکن (استامینوفن) بدهید.

  ۴) درجه حرارت بدن را اندازه بگیرید، اگر از ۳۸ درجه بالاتر است، سعی کنید بهوسیله  اسفنج مرطوب تب او را پایین آورید و فوراً او رانزد پزشک ببرید.

  ۵) حداقل تا ۴۸ ساعت کودک را از تابش نور خورشید، دور نگه دارید.

  آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  اگر آفتاب سوختگی منجر به بروز تاول شده است و کودک ناخوش و تب دار است، او را نزد پزشک ببرید. اگر کودک تب شدید دارد و پوستش خشک شده و خواب آلود و گیج است، فوراً او را به پزشک یا فوریت های پزشکی (اورژانس) برسانید، زیرا این علایم مخاطره آمیز ممکن است نشانه گرمازدگی شدید (heat Stroke) باشد و باید بدونفوت وقت درمان شود.

  پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

  در موارد خفیف آفتاب سوختگی، ممکن است پزشک پماد یا لوسیون تسکین دهنده تجویز نماید.

  اگر در ناحیه  آسیب دیده تاول ایجاد شده باشد، احتمال دارد پزشک برایکمک به تسریع بهبودی پوست، پماد ضد التهاب تجویز کند.

  اگر کودک دچار آفتاب سوختگی شدید و در پی آن آفتاب زدگی شده باشد، پزشک فوراً اقدامات درمانی را در مورد او انجام میدهد.

  چه کمکی باید بکنم؟

  -برای اجتناب از آفتاب سوختگی در اولین  روزهای شروع فصل گرما و تابش مستقیم نور خورشید پوست بدن کودک را تا حد ممکن به وسیله  کلاه لبه دارولباس آستین بلند تابستانی بپوشانید. به صورت کودک و نواحی از بدن که در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، کرم یا لوسیون ضد آفتاب که محافظت کننده  پوست در برا اشعه  ماورای بنفش است بمالید. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پشت گردن، بهتر است از کلاهی که پشت آن نیز لبه دار است استفاده کنید.

  -در صورت بروز آفتاب سوختگی، برای رختخواب کودک از ملافه های نرم استفاده کنید زیرا ملافه های خشن موجب آزردگی بیشتر پوست می شود.

   -در هنگام شنا در استخر سرباز و هوای آزاد و حتی پس از آن استفاده از کرم ضد آفتاب را برای صورت وبدن کودک فراموش نکنید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *