قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / راه درمان اخلاط متعفن در طب سنتی چیست؟
راه درمان اخلاط متعفن در طب سنتی چیست؟
راه درمان اخلاط متعفن در طب سنتی چیست؟

راه درمان اخلاط متعفن در طب سنتی چیست؟

راه درمان اخلاط متعفن در طب سنتی چیست؟

اخلاط متعفن

خلط‌های چهارگانه (یا اخلاط اربعه یا گشن‌های چهارگانه) عبارت است از هر یک از چهار مایع خون یا دم یا ، زردآب یا صفرا  ، سودا یا زردآب سوخته یا صفرای سیاه  بلغم مایع مخاطی مقدار و نسبت ترکیب این اخلاط در بدن هر شخصی و در اندامهای هر فردی ،یکی از چهار طبع  یا مزاج (گرم(حار،در واژه: حاره)، سرد(برد،در واژه:مبرد)، تر(رطب،در واژه:مرطوب)، خشک (یابس،در واژه:یبوست)را بوجود می آورداین نظریه ریشه و اساس پزشکی سنتی ایران را تشکیل می دهد.بدین معنی ساده که اگر کسی سوخت و ساز بدنش بالا باشد مزاجش گرم است.

اگرشخصی رطوبت بدنش زیاد باشد مزاجش مرطوب است و افرادی هم دارای مزاج سرد و یا مزاج گرم هستند ،البته مزاج افراد معمولاً ترکیبی از دو مزاج است مانند کسی که بدنش در هنگام لمس گرم و مرطوب است دارای مزاج گرم و مرطوب می باشد،و افرای هم داری مزاج گرم و خشک، سرد و مرطوب،سرد و خشک باشند. مزاج شناسی ) یک نوع تخصص در طب سنتی ایران است.

جمع واژه خلط آن اخلاط است ، به همین دلیل به طب سنتی ایران طب اخلاطی هم گفته می‌شود. و نیز از هر کدام از خلط‌های فوق طبایع و مزاجهای چهارگانه به وجود می‌آید و به همین منوال هر کدام از طبایع مثال جهان بیرون و نماینده فصل‌ها و عناصرچهار گانه موجود در طبیعت هستند به ترتیب :(خون یا دم گرم و تراست ،فصل بهار وهوا نیر گرم و تر هستند)، (صفرا گرم و خشک است ،تابستان وآتش هم گرم و خشک اند)، (سودا سرد و خشک است، پاییز و خاک هم سرد و حشک می باشند )، (بلغم سرد و تر است-زمستان وآب هم سرد و تر هستند).

یادآوری می‌شود که معنی عنصر در پزشکی سنتی ایرانی با معنی عنصر در جدول مندلیف فرق دارد و شامل:آب، خاک، هوا و آتش است.اساتید فلسفه می گویند که طب اخلاطی بخشی ار فلسفه بوده و بنابر این طب سنتی برگرفته از طبیعیات فلسفه‌است .تاریخ طب سنتی ایران نشان میدهد که بیشتر پزشکان سنتی فیلسوف بوده اند(مانند ابن سینا ورازی)

درمان گیاهی اخلاط متعفن

%d8%b3%db%8c%d8%a8-300x160

برای رفع اخلاط متعفن شکوفه های درخت سیب را پس از خشک کردن هر روز صبح، ظهر و شب دم کنید و آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *