قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / راه درمان بیماری کزاز چیست و چگونه در طب سنتی درمان میشود؟
بیماری کزاز
بیماری کزاز

راه درمان بیماری کزاز چیست و چگونه در طب سنتی درمان میشود؟

راه درمان بیماری کزاز چیست و چگونه در طب سنتی درمان میشود؟

بیماری کزاز چه نوع بیماری است 

بیماری کزاز (tetanus)، نوعی عفونت حاد، خطرناک و بالقوه کشنده دستگاه عصبی مرکزی است که در اثر سوم خارجی نوعی باسیل بی هوازی موسوم به کلوستریدیوم تتانی ایجاد می شود. سم مزبور، تتانوسپاسمین نام دارد و یکی از کشنده ترین سم های شناخته شده است. کلوستریدیوم تتانی فقط زخم های حاوی بافت مرده را آلوده میکند.

باسیل کزاز در لایه های سطحی خاک زندگی می کند و از طریق زخم، پوست رفتگییا سوختگی و نیز از راه رحم در سقط های عفونی یا عفونت بعد از زایمان و یا از محل جدا شدن بند ناف نوزاد انتقال مییابد. دوره نهفتگی بیماری ۳ تا ۲۱ روز است ولی در موارد خفیف تر این دوره به ۴ تا ۵ هفته میرسد. عفونت زخم های صورت، سر و گردن بیشتر احتمال کشنده بودن دارند. بیماری با تحریک پذیری، سردرد، تب و اسپاسم های دردناک عضلات شناخته میشود. این اسپاسم ها منجر به بی حرکت شدن (قفل شدن) فک، چهره مخصوص (موسوم به لبخند شیطانی)، سفت شدن یکپارچه عضلات پشت و اسپاسم حنجره می شوند. در نهایت، تمام عضلات بدن دچار اسپاسم تونیک می شوند.

پیشگیری عبارت است از تمیز کردن کامل و بریدن و جداکرن زخم های کثیف و تزریق توکسویید کزاز به افرادی که قبلا علیه این بیماری واکسینه شده اند و تزریق ایمونوگلوبین کزاز به افرادی که واکسینه نشده اند. افرادی که طی ۵ سال اخیر، واکنس کافی علیه کزاز دریافت کرده باشند معمولاً نیاز به واکسیناسون یا دریافت ایمونوگلوبولین ندارند. درمان فرد مبتلا عبارت است از باز نگه داشتن راه تنفس، تجویز هرچه زودتر ضدسم، تجویز آرام بخش، کنترل اسپاسم های عضلانی و برقراری تعادل طبیعی مایعات. اتاق بیمار باید آرام نگه داشته شود و در صورت لزوم ازبنزودیازپین هان استفاده شود. برای درمان عفونت، از پنیسیلین G استفاده میشود.

علایم بیماری کزاز

علایم اولیه بیماری کزاز ناراحتی و بی‌خوابی است. به زودی عضلات فک و زبان تشنج پیدا می‌کند و بیمار قدرت باز کردن دهان را برای حرف زدن نداشته و جویدن غیر ممکن می‌شود. به دنبال تشنج عضلات فک و زبان ، عضلات سر و صورت ، گردن ، ساعد ، دست و پا و بالاخره کمر نیز متشنج می‌شود. تشنج عضلات صورت سبب پیدایش قیافه خندان به نام لبخند کزازی و تشنج عضلات کمر موجب خمیدگی آن به جلو می‌شود. این تشنجات دردناک هستند. تب مختصر در حدود 38 درجه است.

بیماری کزاز از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد و بالاخره تشنج عضلات تنفس باعث مرگ بیمار می‌شود. معالجه با سرم ضد کزاز در صورتی موثر است که سم میکروب به سلولهای عصبی نرسیده باشد. بعلاوه عضلات قفسه سینه ، شکم و پشت نیز ممکن است دچار گرفتگی شوند. گرفتگی شدید عضلات تنفسی منجربه تنفس مشکل برای بیماران می‌گردد. علائم و نشانه‌های کزاز در هر زمانی ( چند روز تا چند هفته ) بعد از صدمه ظاهر می‌شوند. دوره نهفتگی برای این بیماری بین 5 روز تا 15هفته می‌باشد. میانگین دوره نهفتگی 7 روز می‌باشد.

علل‌ بیماری کزاز

باکتریها (کلستریدیوم‌ تتانی‌) که‌ تقریبا همه‌ جا ، بویژه‌ در خاک ‌، کود و گرد و غبار وجود دارند. باکتریها ممکن‌ است‌ از طریق‌ هر گونه‌ شکاف‌ در پوست از جمله‌ سوختگیها یا زخمهای‌ سوراخ‌ شده‌ وارد شوند. سموم‌ حاصل‌ از باکتریها به‌ اعصابی‌ می‌روند که‌ انقباض‌ عضلات‌ را کنترل‌ می‌کنند و باعث‌ اسپاسم‌ عضلانی‌ و تشنج می‌گردند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *