قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / راه درمان جوش های التهابی چیست؟
جوش های التهابی
جوش های التهابی

راه درمان جوش های التهابی چیست؟

راه درمان جوش های التهابی چیست؟

جوش های التهابی

کومدون ها میتوانند بدون ان که مشکلی برای شما ایجاد کنند، به مدت چندین ماه و حتی چندین سال بدون آن که تغییری در آنها دیده شود بر روی پوست شما باقی بمانند. با این حال اگر این کومدون ها بزرگ شوند و یا این که سر باز کنند، باعث بروز انواع مختلفی از جوشها مثل: پاپول ها، پوستول ها، ندول ها و کیست ها می شوند.

باقی ماندن جای جوشها

همان گونه که داشتن آکنه می تواند به اندازه کافی بد باشد، ایجاد جوشگاه های (جای جوش های) دایم بر روی پوست که به علت صدمه به قسمتهای عمقی تر پوست به وجود آمده اند هم می تواند بد باشد. بعد از این که یک جوش بهبود می یابد، به جای آن یک لکه قرمز می ماند که اصطلاحاً به آن ماکول  گفته میشود. ماکول ها آخرین علامت التهاب در پوست بوده و میتوانند تا شش ماه باقی بمانند. جوشگاه دیگری که ممکن است ایجاد شاتود و رنگ آن قهوه ای است، اصطلاحاً آن را (هیپرپیگمانتاسیون) بعد از التھاب مینامند بر اثر فرآیند التهاب پوست، سلول های حاوی رنگدانه (پیگمان) پوست تحریک شده و تیره تر می شوند. این وضعیت ممکن است حدود ۱۸ ماه باقی بماند و جوشگاه های واقعی معمولاً مدت بیشتری طول می کشند. این جوشگاهه ا بر اثر صدماتی که به علت وجود آکنه ایجاد شده اند و هم بر اثر تلاشی که خود بدن برای ترمیم آسیب ها به عمل می آورد ایجاد می شوند. بعضی از افراد نسبت به سایرین بیشتر مستعد بروز جوشگاه هستند و به آسانی به این مشکل دچار می شوند. روند ایجاد جوشگاه ها هنوز به خوبی مشخص نشده است اما بیشتر در مواقعی که آکنه های شدید همراه باندول ها و کیست ها وجود دارند ایجاد می شوند.

جوشگاه ها را میتوان به دو گروه تقسیم کرد:

۱-جوشگاههایی که فرو رفته هستند

۲- جوشگاه هاییکه برآمده هستند.

قبل از آن که در مورد انواع درمانهایی که برای جوشگاهها وجود دارند صحبت کنم، بهتر است چند نکته را در مورد این جوشگاهها به خاطر بسپارید. برای آن که دچار جوشگاه شوید حتماً هم لازم نیست که آکنه های شدید داشته باشید. فشار دادن و ترکاندن جوش ها با روشهای غلط باعث افزایش احتمال بروز جوشگاه می شود. جوشگاهها گاهی تا چندین سال بعد از خوب شدن آکنه باقی خواهند ماند. درمان آکنه در مراحل اولیه  آن باعث کاهش احتمال ایجاد جوشگاه ها خواهد شد و به دست آوردن نتیجه  خوب از درمان جوشگاهها مشکل می باشد، به خصوص اگر جوشگاهها از نوع فرو رفته باشند گاهی اوقات فقط ۳۵ تا ۵۰٪ بهبودی به دست می آید.

علت جوش های التهابی

۱- چربی هورمونی

۲- احتباس چربی

۳-استرس و عصبانیت

۴- تغذیه

۵. عفونت

۶- عوامل ارثی و ژنتیک

۷- عوامل ناشناخته

۸- اضطراب و پریشانی

به نظر بعضی از افراد، در بعضی خانوادهها جوش غرور جوانی ارثی است و به هیچ صورت نمی توان مانع بروز آن شد، ولی باید توجه کرد که ممکن است آن خانوادهها به علت عادتهای غلط غذایی یا رفتارهای عصبی و روانی و یا محیط نامناسب و مشکلات دیگر خانوادگی دچار این عارضه شده اند و به غلط آن را ارثی تلقی کرده اند. در افراد عادی به طور متوسط، در هر سه ساعت 1/69 میلی گرم چربی از هر 10 سانتی متر مربع پوستشان ترشح می شود، در حالی که این مقدار ترشح چربی در افراد مبتلا به جوش غرور جوانی در حدود ۲/۷۵ میلی گرم است. بررسیها نشان میدهد که فقط ۳۷٪ از کسانی که مبتلا به جوش غرور جوانی شده اند دارای پوست چرب هستند. چربی پوست شرط لازم نیست، ولی بین جوش و چربی پوست ارتباط وجود دارد. جوش ها در مناطقی از بدن، مثل: صورت، پیشانی، گونه ها، پس گردن، قسمت بالای پشت و سینه ظاهر می شوند که مملو از غدد چربی هستند. در این مناطق در هر سانتی مترمربع ۴۰۰ تا۹۰۰ غده و در دیگر قسمتهای بدن در هر سانتی مترمربع کمتر از ۱۰۰ غده  چربی وجود دارند. جوش غرور، ابتدا به صورت کومدون ظاهر می شود که مخلوطی است از کراتین و مواد چربی و موهایی که به هم پیچیده اند. این کومدون های سفید و سیاه می باشند، در کومدون های سفید، جوش به علت بسته شدن منفذ کیسه  مویی، به صورت یک برجستگی روی پوست ظاهر می شود، که خودبه خود یا با دستکاری سرباز می کند و چرک آن خارج می شود. کومدون های سیاه که رنگ آنها به علت اکسیداسیون چربی در مجاورت هوا و رنگدانه های غلاف موهاست، هیچگاه واکنش التهابی تولید نمیکنند و چربی ها نمیتوانند به آسانی از میان سوراخ مویی، به سطح پوست برسند و خارج شوند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *