قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / راه درمان مرض قند را بشناسید!!
درمان مرض قند
درمان مرض قند

راه درمان مرض قند را بشناسید!!

راه درمان مرض قند را بشناسید!!

مرض قند چیست؟

برای تمام کسانی که دیابت قندی داشته باشند؛، هدف درمان باید نگه داری سطح گلوکزخون در اندازه ی طبیعی بدون نوسانات قابل ملاحظه باشد. این هدف ممکن است با انجام رژیم معینی که ترکیبی از یک رژیم غذایی و انسولین تزریقی یا رژیم غذایی و قرص ها و داروهای پایین آورنده ی سطح گلوکز خون است، صورت گیرد. درمان معمولاً برای تمام طول عمر است و شما موظفید همه روزه برنامه ای غذایی و طبی را رعایت کنید.

درمان دیابت تیپ یک

این شکل از دیابت قندی همیشه با تزریق انسولین درمان می شود و درمان با داروهای خوراکی به تنهایی مؤثر نیست. انسولین اشکال متعددی دارد، شامل: کوتاه اثر، طولانی اثر و ترکیبی از هر دو، ممکن است رژیم های درمانی به صورت منقسم و طولانی که شامل ترکیبی از انسولین و داروهای خوراکی باشد ضرورت پیدا کند. معمولاً پزشک با شما درباره ی چیزهایی که نیاز دارید صحبت خواهد کرد و به شما نحوه ی ترزیقی کردن به خود را آموزش خواهد داد. شما هم چنین رژیم غذایی تان را کنترل کرده و کنترل گلوکز خون تان را انجام خواهید داد.

اگر کنترلی دیابت مشکل باشد ممکن است یک پمپ انسولین بگیرید که انسولین را از طریق سوزنی که در زیر پوست تعبیه می شود به طور مداوم آزاد کند. تنهاراه بهبودی دیابت نوع I (پان کراس) است.

 اما این عمل به طور معمول انجام نمی شود، چرا که بدن ممکن است عضو جدید را پس بزند. دلیل دیگر این که درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی که بعد از این عمل ضرورت دارد برای تمام طول حیات باید ادامه یابد. با این وجود در بعضی از بیماران پیوند پانکراسی همچون پیوند کلیه صورت می گیرد. یک روشی بهبودی در این بیماری، پیوند سلولی های ترشح کننده ی انسولین جدا شده از پانکراسی طبیعی است، اما این تکنیک هنوز در مرحله ی آزمایشی و تجربه قرار دارد.

دیابت نوع II

 خیلی از افرادی که به این شکلی از دیابت مبتلا هستند می توانند سطوح گلوکز خون شان را به وسیله ی انجام ورزشی های منظم و پیگیری یک رژیم غذایی سالم برای نگهداری وزن ایده الی بدن کنترل کنند. شما باید برنامه ی عمومی راهنمای دیابت را برای رژیم غذایی مناسب تعقیب کرده و در صورت لزوم با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. باید سعی شود که مصرف چربی را پایین آورده و انرژی لازم را از کربوهیدرات های پیچیده مثل برنج و نان برای به حداقل رساندن نوسانات گلوکز خون فراهم کنید. تغذیه ی شما باید مقدار کالری ثابتی داشته باشد، همچنین شما باید به طور منظم قند خون تان را چک کنید. اگر مقدار قند بالاتر یا پایین تر از مقدار اصلاح شده باشد ممکن است با کمک پزشک تان به تغییر رژیم غذایی، اصلاح مقدار انسولین یا سایر داروها احتیاج داشته باشید. اگر بیماری دیگری همانند آنفلوآنزا در شما به وجود آید و یا در وضعیتی مانند انجام فعالیت های شدید یا مصرف غذای بیش از حد معمولی قرار گیرید. انجام کنترل قند خون از اهمیت بسزایی برخوردار است، وقتی که رژیم غذایی معینی برای کنترل قند خون تان کفایت نکند یک یا چند داروآزاد کردن انسولین بیشتر تحریک می کنند و متفورمین که به بافت های بدن کمک می کند تا گلوکز را جذب کند و اغلب در درمان افراد مبتلا به دیابت که اضافه وزن دارند مورد استفاده قرار می گیرد، شروع خواهید کرد. اگر داروهای خوراکی مؤثر نباشد ممکن است به تزریقانسولین احتیاج داشته باشید.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *