قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / راه مقابله با بیماری سیاه سرفه در کودکان چیست؟
سیاه سرفه در کودکان
سیاه سرفه در کودکان

راه مقابله با بیماری سیاه سرفه در کودکان چیست؟

راه مقابله با بیماری سیاه سرفه در کودکان چیست؟

پیشگیری از بیماری سیاه سرفه در کودکان

واکسیناسیون نوزاد بهترین راه پیشگیری از بیماری است. نخستین واکسیناسیون دردو ماهگی انجام شده و دومین واکسیناسیون قبل از رسیدن نوزاد به هفت ماهگی صورت میگیرد. این واکسن با واکسنهای دیفتری و کزاز همراه بوده و واکسن سه گانه نامیده می شود (– جدول واکسیناسیون در ضمیمهٔ الف). مصونیت به این بیماری، بر خلاف بسیاری از بیماریهای ویروسی کودکان، از مادر به فرزند منتقل نمیشود، به همین دلیل باید نخستین واکسیناسیون در دو ماهگی انجام شود.

 سیاه سرفه در کودکان

قدرت تاثیر واکسن تا نود درصد است اما کودکانی که بیش از هفت سال سن دارند، به این واکسن نیاز نخواهند داشت زیرا میزان بیماری در این کودکان و نوجوانان بسیار شاید شما هم در پانزده سال اخیر اخباری را در مورد این واکسن، مبنی بر این که استفاده از آن باعث واکنش های شدید مغزی و عصبی میگردد، شنیده باشید. بسیاری از والدین با شنیدن این اخبار از پزشکان درخواست می کردند تا کودکشان را واکسینه نکنند. متأسفانه در چنین کشورهایی (مانند انگلستان) به دلیل حذف واکسیناسیون، شیوع بیماری افزایش یافته و گزارش های بسیاری دربارهٔ عوارض ثانویه و مرگ ومیر ناشی از بیماری منتشر گردیده است.

بسیاری از مطالعات انجام شده در انگلستان و امریکا از سال ۱۹۷۶ تاکنون نشان داده است که خطر آسیبهای مغزی و عصبی ناشی از استفاده از واکسن سیاه سرفه بسیار ضعیف است (از هر ۱۴۰ هزار واکسن، یک واکسن ممکن است چنین عوارض ایجاد کند). به خاطر داشته باشید که احتمال این خطر، بسیار ضعیف تر از خطری است که در استفاده نکردن از واکسن وجود دارد. واکسنهای جدیدی که به تازگی در دسترسی قرار میگیرند، احتمال وقوع خطر را باز هم ضعیفتر کرده اند.مرکز امریکایی سیاه سرفه، پس از انجام مطالعات زیاد به این نتیجه رسیده است که استفاده از واکسن سیاهسرفه خطری ندارد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *