راه های تشخیص راشیتیسم چیست..؟؟


راه های تشخیص راشیتیسم  چیست..؟؟

راه های تشخیص راشیتیسم  چیست..؟؟

راشیتیسم Rickets

بیماری راشیتیسم (ریکتز) را بیشتر والدین تا حدودی می شناسند و از اینکه این بیماری در کودکانشان وجود داشته باشد وحشت دارند. راشیتیسم در واقع به نرمی استخوان در کودکان که ناشی از کمبود کلسیم و املاح معدنی (مینرالها) و ویتامین D است، اطلاق می شود و به عنوان یکی از معلولیتهای کودکان در سالهای آتی به شمار میآید. به راشیتیسم بزرگسالان «استئومالاسی» گفته می شود. در راشیتیسم، کودک نمی تواند به خوبی بنشیند و راه برود. معمولاً این بیماری در کودکان کمتر از ۶ ماه نادر است چون جنین از کلسیم ذخیره ای مادر استفاده کرده است.

علل بیماری

کمبود ویتامین D، کمبود نور خورشید، کمبود کلسیم و فسفر در غذاهای روزمره، اختلالات رودهای و کلیوی، ارثی، استفادهٔمداوم از داروهای ضد صرع (فنوباربیتال و فنی توئین).علائم بالینی تأخیر در رشد استخوانها به ویژه در مچ دست و زانوها، تأخیر در رشد دندانها و دنده ها، ایجاد فتق نافی، کم خونی بدن، رنگ پریده شدن پوست، کوتاهی قد در اثر کاهش رشد استخوانی، جلو آمدن قفسهٔ سینه (سینه کبوتری)، بسته نشدن ملاج (فونتانلی) حتی تا سه سالگی، اشکال در راه رفتن، از هم دور شدن دو زانو، راه رفتن اردکی، استعداد بروز عفونتهای مکرر به ویژه سرماخوردگی، شکستگی های کاذب استخوانی، پهن شدن مچ دست، تغییر شکل استخوانها 

راههای تشخیص

با توجه به معاینات و رادیولوژی و آزمایشات خونی و ادراری به راحتی می توان به تشخیص بیماری دست یافت

درمان

با استفاده از آمپول ویتامین D3 و کلسیم و تماس بیشتر با نور خورشید و استفاده از اغذیه و املاح مناسب، میتوان به راحتی بیماری را برای همیشه درمان کرد.

پیشگیری

استفاده از اغذیهٔ مقوی و حاوی کلسیم، معاینه نوزاد بلافاصله پس از تولد و چکاپ های دوره ای کودک توسط پزشک معالج، و نیز تابش نور خورشید در ساعاتی از هفته به بدن کودک، همگی میتوانند به پیشگیری بیماری کمک کنند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد