خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / راه های تقویت بدن در مقابل عفونت ها
مقاومت بدن در مقابل عفونتها
مقاومت بدن در مقابل عفونتها

راه های تقویت بدن در مقابل عفونت ها

 راه های تقویت  بدن در مقابل عفونت ها

بدن به طور دایم با میکروبها، انگلها، سموم و همه ی عوامل بیماریزا در تماس است، بعضی از این عوامل بیماریزا مثل میکروب ها و انگلها در دهان، روده ها، دستگاه ادراری، زیر بغل، پشت گوش، زیر پستان، کشاله ی ران و دست ها وجود دارند که به محض زخم شدن بدن یا ضعف آن در اثر سرماخوردگی و یا با ورود موادغذایی می توانند موجب بیماری شوند، با این طریق بدن آدمی همیشه در معرض تهاجم بیماریهای مختلف خواهد بود. گروهی از نسوج بدن که سیستم رتیکولوآندوتلیال (بافت همبند) نامیده میشوند به طور دایم در حال مبارزه با این مهاجمین می باشند، این قسمت از بافت همبند به دو طریق در اضمحلال بیماری ها عمل میکند.

۱- از بین بردن عوامل مهاجم به وسیله ی عمل بیگانه خواری

۲- به وسیله ساختن عوامل ضد بیماری (آنتی کور) یا مواد ایمنی بخش

سیستم بافت همبند قادر است که به وسیله ی بلع ماده ی بیماریزا آنها را از بین ببرد و یا موادی ترشح کند که آن ماده باعث کشته شدن عوامل بیماریزا گردد. این سیستم شامل سلول های بیگانه خوار مغز استخوان، طحال، کبد، گره های لنفاوی، گلبولهای سفید خون و سلول های بیگانه خوار سیاری که در بدن مرتباً در چستجوی عوامل مهاجم هستند میباشد.

تمام این سلول ها با هم در ارتباط نزدیک میباشند و از حال یکدیگر اگاهند مانند سربازانی که با بی سیم در میدان مبارزه از حال یکدیگر باخبرند. چون دفاع بدن به وسیله عوامل بیگانه خوار(کبد، طحال، مغزاستخوان، خون، نسوج و غیره) انجام میشود لذا به خصوص در زمان بیماری بایستی نکات بهداشتی رعایت شود که کار آن ها زیادتر از زمان طبیعی شان نشود. برای رعایت این امر لازم است استراحت، آسایش و مخصوصاً به غذا توجه کامل شود، از خوردن غذاهایی که باعث کار بیشتر دستگاههای فوق میگردد خودداری شود و هرچه غذا لطیف تر و سبک تر و زود هضم تر باشد به عملمبارزاتی بدن کمک می شود.

telegram

همچنین ببینید

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت دوم

فلج ابداکتورها ( پولیومیلیت)؛ -نزدیک شدن قابل توجه محل های اتصال ابداکتورها به هم ( …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *