راه های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی


راه های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

راه های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

 

تغییرات بنیادی هورمونی که بعد از زایمان صورت می گیرد، مستقیما بر اندامهای جنسی شما تأثیر می گذارد. افت سریع استروژن به فقدان لیزی در مهبل منجر می شود ، و همچنین، رگهای خونی کمتر پر میشود. (افزایش جریان خون در مهبل، عامل اصلی تحریک جنسی و اوج لذت جنسی است.

بنا بر این دلایل، مقاربت بعد از زایمان می تواند دردناک باشد و گاهی به طور کامل ارضاکننده نباشد. با گذشت زمان، سطح هورمون ها به حد قبل از دوران بارداری برمی گردد، و مشکل خود به خود حل می شود. در این میان، استفاده از چرب کننده های مخصوصی که برای این منظور به فروش می رسد، کمک می کند.

خستگی و فشار روحی ناشی از مراقبت یک نوزاد، تمایل جنسی را در بعضی از خانم ها کاهش می دهد. توجه شما و همچنین همسرتان، احتمالا بیشتر بر روی نوزاد است تا روابط میان پدر و مادر. وقتی برای خود تنظیم کنید تا تنها در کنار یکدیگر باشید. این زمان با هم بودن نیازی به مقاربت ندارد . تنها یکدیگر را در آغوش بگیرید و احساسات خود را ابراز کنید.

اکثر دکترها به خانم ها توصیه می کنند به مدت چهار تا ش ش هفته بعد از زایمان، از مقاربت پرهیز کنند تا به مهبل، رحم و پرینه فرصتی برای ترمیم و بهبودی داده شود و خونریزی متوقف شود. هنگام مراجعه به دکتر در هفته ی ششم، می توانید در مورد روش های مختلف جلوگیری از بارداری (به فصل بعد رجوع کنید)، با او صحبت کنید.

انتخاب روش جلوگیری

بسیاری از مردم بر این باورند که شیر دادن از بارداری زن جلوگیری می کند. اگرچه شیر دادن معمولا شروع تخمک گذاری و بنابراین، قاعدگی را به تأخیر می اندازد، برخی از خانم هایی که شیر می دهند، تخمک گذاری می کنند و مجددا باردار میشوند  ممکن است در تمام مدتی که شیر می دهید، تخمک گذاری نکنید، یا ممکن است در حدود دو ماه بعد از زایمان مجددا آغاز شود.

و در صورتی که شیر ندهید، تخمک گذاری، به طور میانگین، ده هفته بعد از زایمان آغاز می شود، اگرچه گزارش شده است که بعد از چهار هفته نیز اتفاق می افتد. اگر کمتر از ۲۸ روز شیر دهید، تخمک گذاری شما مشابه زمانی خواهد شد که در زنان غیرشیرده صورت می گیرد. بنابراین در نظر داشتن روش های جلوگیری قبل از شروع مجدد مقاربت حائز اهمیت است. اکثر خانم ها طیف گسترده ای برای انتخاب روش جلوگیری در اختیار دارند. ولی برخی از خانم ها شرایط پزشکی خاصی دارند که آنها را برای استفاده از روش های خاصی منع می کند. هنگام معاینهی بعد از زایمان، در مورد روش های ممکن برای خود، با پزشک خود مشورت کنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد