راه های درمان برفک دهان در طب سنتی


راه های درمان برفک دهان در طب سنتی

راه های درمان برفک دهان در طب سنتی

برفک دهان

اگر در معاینات پزشکی برفک ناشی از عفونت های باکتریایی و قارچی تشخیص داده نشد می توان برای درمان آن از دو داروی گیاهی مؤثر استفاده نمود: گزنهٔ سفید و المکی. گرچه نمی توان گفت که کدام یک از مواد موجود در این دو گیاه برای درمان برفک مؤثر هستند ولی پزشکان مصرف آن را به بیمارانخود بسیار توصیه می نمایند.

درمان گیاهی

چای مخلوط گزنهٔ سفید، المکی، دم اسب و برنجاسف

این چای مخلوط برای زنان جوانی که ضعیف البنیه و دچار برفک مزمن هستند مناسب است.گل گزنه سفید ۱۰ گرم، المکی ۱۰گرم ،دم أسب ۱۰گرم، برنجاسف ۱۰گرم دو قاشق چایخوری پر از مخلوط گیاهی را با ۲ لیتر آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با عسل شیرین نمایید. در یک دورهٔ درمانی بین سه تا چهار هفته روزانه دو فنجان چای را به صورت خیلی گرم و جرعه جرعه بنوشید. (بیماران مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین کنند.)

چای مخلوط گزنهٔ سفید، المکی، دم اسب و بومادران

برای زنان میانسال مصرف این چای مخلوط توصیه شده است. گل گزنهٔ سفید ۱۰ گرم بخشهای روزمینی المکی ۱۰ گرم ،دم أسب ۱۰گرم ،بومادران ۱۰ گرم ،برگ بادرنجبویه ۱۰گرم ،گل راعی ۱۰ گرم  دو قاشق چای خوری پر از مخلوط گیاهی را با پلیتر آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با عسل شیرین نمایید. در یک دورهٔ درمانی بین چهار تا شش هفته روزانه دو فنجان چای را به صورت خیلی گرم و جرعه جرعه بنوشید. (بیماران مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین گنند.

حمامهای پایین تنه

برای درمان برفک گرفتن حمام های پایین تنه و شستشو با عصاره گیاهان دارویی روش محافظتی مفیدی محسوب میشود. بابونهٔ مخلوط با گیاهان دیگر دارای خاصیت درمانی ویژهای است.

حمام پایین تنه با بابونه و گزنهٔ سفید

گل بابونه ۱۰ گرم،گل گزنهٔ سفید ۱۰گرم، برگ تشنک ۱۰گرم،

حمام پایین تنه با بابونه و المکی

گل بابونه ۱۰ گرم المکی،برگ تشنک ۱۰گرم

حمام پایین تنه با بابونه و آویشن

گل بابونه ۱۰گرم ،آویشن ۱۰گرم ،برگ گزنهٔ سفید ۱۰گرم، علف نقره ای افراشته ۵ گرم، المکی ۵ گرم  یک قاشق غذاخوری پر از هر کدام از مخلوط های گیاهی را در یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و از صافی رد کنید. پس از خنک شدن قسمت مهبل را با آن شستشو دهید. برای استفاده پایین تنه با توجه به وان یا ظرف مورد نظر مقداری از دم کرده را به آب اضافه کنید. دمای مناسب برای آب بین ۳۵ تا ۳۸ درجهٔ سانتی گراد و زمان مطلوب بین ده تا پانزده دقیقهاست.

بخور بابونه

بخور بابونه تاثیر خوبی در درمان التهابات وتحریکات قسمت واژینال دارد.یک مشتپرگل بابونه را در ظرف مناسبی، مثلاً سطل، بریزید و یک لیتر آب جوش به آن اضافه کنید و به مدت چند دقیقه بدون لباس روی سطل بنشینید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد