قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / راه های درمان قطعی بی اختیاری مدفوع
بی اختیاری مدفوع و علل آن
بی اختیاری مدفوع و علل آن

راه های درمان قطعی بی اختیاری مدفوع

راه های درمان قطعی  بی اختیاری مدفوع

بی اختیاری مدفوع و علل آن

بی اختیاری مدفوع (feCall incontinence) عبارت است از قادر نبودن برای کنترل و نگهداری دفع مدفوع یا نشت غیرمنتظره ی مدفوع از رکتوم . ه بیش از ۵/۵ میلیون آمریکایی مبتلا به بی اختیاری مدفوع هستندبی اختیاری مدفوع در هر سنی ممکن است دیده شود و در زنان و افراد مسن شایعتراست. بی اختیاری مدفوع موجب خجالت زدگی، ناراحتی یا سرافکندگی و انزوای فرد می شود.images4

 علل بی اختیاری مدفوع عبارتند از:

 آسیب عضلات اسفنکتر مقعد، مثلاً به دنبال زایمان، قرار دادن فورسپس در هنگام زایمان، یا پس از جراحی همورویید .

آسیب دیدگی اعصاب عضلات اسفنکتر مقعد یا رکتوم (راست روده) مثلاً در اثرزایمان، سکته مغزی، دیابت یا ام اس

 کاهش گنجایش ذخیره سازی مدفوع در رکتوم (مثلاً به دنبال جراحی یا رادیوتراپی رکتوم)

اسهال

 اختلال عملکرد کف لگن یبوست از شایعترین علل بی اختیاری مدفوع است. در اثر یبوست، مقدار زیادی مدفوع،سفت در رکتوم تجمع می یابد و سپس، مدفوع آبکی میتواند از اطراف مدفوع سفت نشت کند. یبوست همچنین موجب کشیده شدن بیش از حد و در نتیجه، ضعیف شدن عضلات رکتوم میشود و این اختلال به عدم کنترل مدفوع میانجامد

 تشخیص بی اختیاری مدفوع:

 تشخیص بی اختیاری مدفوع با استفاده از شرح حالی؛ معاینهای فیزیکی؛ مانومتری (اندازه گیری فشار و میزان سفتی) اسفنکتر مقعد؛ سونوگرافی مقعد و رکتوم، پروکتوگرافی (یا دفکوگرافی defecography) که عبارت است از رادیوگرافی از رکتوم در هنگام دفع مدفوع: پروکتوسیگموییدوسکوپی (مشاهده  داخلی رکتوم به وسیله ی سیگموییدوسکوپ): و الکترومیوگرافی مقعد صورت می گیرد.

 درمان بی اختیاری مدفوع بر حسب علت و شدت آن متفاوت است و شامل تغییرات رژیم غذایی؛ تجویز دارو؛ آموزشی کنترل دفع مدفوع؛ و جراحی می شود.

• داروهای مورد استفاده در بی اختیاری مدفوع عبارتند از: داروهای مسهل مثل بیزاکودیل (در موارد وجود یبوست) یا داروهای ضداسهال مثل لوپرامید یا دیفنوکسیلات (در صورت وجود اسهال).  جراحی در مواردی به کار میرود که بی اختیاری مدفوع در اثر آسیب کف لگن، مجرای مقعدی یا اسفنکتر مقعد ایجاد شده باشد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *