قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / راه های درمان قولنج کودک چیست …؟؟؟
قولنج کودک
قولنج کودک

راه های درمان قولنج کودک چیست …؟؟؟

 قولنج کودک چیست ؟

کولیک یا قولنج (و در اصطلاح عامیانه دل درد) در مورد کودک شیر خوار زیر ۴ ماه بهکار می رود که گریه  شدید همراه با قرمز شدن صورت دارد و جفت پاهایش را در این حین به داخل شکم می کشد، به گونه ای که گویی از درد شدیدی رنج می برد. گریه  ناشی از قولنج قاعدتاً در اوایل شب رخ می دهد، به طور معمول کودک بقیه  ساعات روز مشکلی ندارد. گریه  ناشی از درد قولنج خیلی شدید است و با جیغ همراه است و در حدود ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد. این نوع گریه از طریق روش  متداول آرام کردن کودک به هیچ وجه متوقف نمی شود. قولنج در بین نوزادان آنقدر شایع است که از نظر پزشکان یک امر عادی تلقی می شود ولی برای والدین، طاقت فرسا و غیر قابل تحمل است. علت این درد انقباضی و آشکار، ناشناخته است. این درد تا سه ماهگی درشدیدترین حالت قرار دارد و پس از آن به ندرت بین ۴۶ ماهگی برطرف می شود.

اگر فرزندتان در ساعات دیگر شبانه روز(زمانی که درد قولنج ندارد) آرام وراضی است، نشان دهنده این است که مشکل جسمی جدی ندارد و جای نگرانی نیست.

کودکان شیرخواری که دچار قولنج می شوند، معمولاً سالم هستند و رشدی طبیعی دارند.

 

علائم قولنج کودک

بی قراری و نا آرامی و گریه شدید مخصوصا در اوایل شب که از طریق روش معمول آرام کردن شیر خواران متوقف می شود

قرمزی صورت و کشیدن جفت پاها به داخل شکم که نشان دهنده درد شدید است

بیدار شدن از خواب کوتاه با گریه شدید و بی وقفه

 

درمان قولنج کودک

در ابتدا همه روش  آرام کردن شیرخواران را که معمولاً در ساعات دیگر شبانه روز کار ساز است به کار ببرید. این روش ها شامل گذاشتن پستان یا شیشه  شیر در دهان نوزاد، تعویض پوشک، گرفتن آروغ، در آغوش گرفتن و تکان دادن نوزاد، گذاشتن نوزاد بر روی شانه هایتان و راه رفتن، استفاده از موسیقی ملایم و یکنواخت و یا گذاشتن نوزاد در کالسکه و حرکت دادن آن درهوا آزاد می باشد.

یک بطری آبگرم را داخل حوله  بپچید و نوزاد تان را با شکم روی آن بخوانید، ودر این حین مراقب او باشید این کار تا حدودی موجب تسکین او می شود.

سعی کنید به نوزادتان پستانک بدهید شاید لازم باشد او تمام مدت آن را بمکد.این کار به او آرامش می دهد.

بدون اجازه و مشورت با پزشک از هیچ گونه دارویی اختصاصی استفاده نکنید. در ساعتهایی که فکر می کنید ممکن است درد قولنج نوزادتان شروع شود، او را استحمام کنید و یا شستشو دهید

حمام آب گرم موجب آرامش اکثر نوزادان می شود.

سعی کنید مراقب سلامتی خودتان باشید. اگر می توانید، در طی روز وقتی نوزادتان خواب است، شما نیز استراحت کنید. اگر در طی روز خودتان را خسته نکنید، بهتر میتوانید با گریه  شبانه  فرزندتان کنار بیایید.

دوستان صمیمی و دلسوزتان را به منزل خود دعوت کنید تا درحین گریه  شدید فرزندتان به شما کمک کنند. جو آرام و دوستانه موجب آرامش شما وفرزندتان خواهد شد.

با دیگر والدینی که فرزندشان دچار قولنج بوده است، صحبت کنید. اگر شما بفهمیدکه فقط شما نیستید که فرزندتان دچار قولنج میشود و این دوران میگذرد، بهتر می توانید این دوره را طی کنید.

 

درمان قولنج کودک توسط پزشک 

پزشک به شما اطمینان می دهد که فرزندتان سالم است. این اطمینان از طرف پزشک شما را در این وضعیت اضطراب آمیز، آرام می کند.

ممکن است پزشک در مورد استفاده از داروی دی سیکلومین به شما توضیحاتی بدهد، این دارو موجب آرام کردن حرکات روده می شود و درد قولنجی را در کودکان بزرگتر آرام می کند. البته این دارو برای نوزادان زیر ۶ ماه تجویز نمی شود [زیرا مصرف این دارو در رشد شیرخواران زیر ۶ ماه ممکن است با ایجاد اختلال در علایم حیاتی، موجب بروز مرگ ناگهانی شود].

اگر شما دیگر طاقت گریه  شدید و بی وقفه  نوزادتان را ندارید و دچار خستگی مفرط و استرس شده اید، از پزشک بخواهید راهکارهایی را برای گذراندن ایندوران به شما ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *