قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!
گال در کودکان
گال در کودکان

راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!

راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!

گال در کودکان چیست؟

گال”، گونهای بیماری انگلی است که به وسیلهٔ حشرهای کوچک به نام سارکو پتس اسکابی” ایجاد می شود. این بیماری که بیشتر در مدرسه ها شیوع دارد، بدونارتباط با سطح درآمد و رعایت بهداشت می تواند در هر خانواده و طبقهای مشاهده شود. کودک شما ممکن است از طریق تماس مستقیم با پوست شخصی بیمار، گرفتارآلودگی شود. حشرهٔ عامل این بیماری، به سرعت عمل کرده و به زیر پوست رخنه خامی کند، تا این که پس از دو تا چهار هفته، یک تاول کوچک که خارش شدیدی دارد در زیر پوست پدید میآید.

این جراحات که به طور معمول در روی بند انگشتان، مچدست، آرنج یا شکم ایجاد می شود، در واقع واکنش حساسیت بدن نسبت به وجود حشره و تخم آن در زیر پوست است. اطلاع از این که حشرهای در ناحیهٔ زیرین پوست سا کودک شما وجود دارد، ممکن است نگران کننده باشد اما شما نباید ناراحت شوید زیرا درمان بیماری به محض تشخیص آن آسان خواهد بود.

نشانه ها و علایم گال

تونلها (سوراخهای) مایتها- آنها را می توان بر روی پوست به صورت خطوط ریز، تیره یا نقره ای رنگ با حدودا2 تا 10 میلی متر طول دید. اغلب در قسمتهایی که پوست شل است مثلا بین انگشتان دست (فضاهای شبکه ای)، سطح داخلی مچ ها و دستها قابل مشاهده هستند. با این وجود ممکن است در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند. ممکن است تا قبل از ایجاد بثورات و خارش متوجه این تونلها نشوید.

خارش- اغلب شدید است و اغلب در ابتدا در یک نقطه است (اغلب بر رروی دستان) و تمایل به گسترش به دیگر قسمتها را دارند. این خارش به تدریج شبها و بعد از حمام آب گرم بدتر میشود. شما ممکن است حتی با چند تا مایت هم خارش گسترده داشته باشید.

بثورات- بثورات بلافاصله بعد از خارش ایجاد میشوند. بثورات اغلب به صورت قرمز، جوش مانند و برجسته است که در هر جایی از بدن ممکن است ایجاد شوند. بثورات بیشتر در قسمت داخلی ران، قسمتهایی از شکم و باسن، زیربغلها و در زنان در اطراف نوک سینه ایجاد میشوند. ظاهر بثورات مشخص است. با این وجود در برخی افراد بثورات به صورت ویژه ای ظاهر میشوند که ممکن است با مشکلات پوستی دیگر اشتباه گرفته شوند.

خاراندن- خاراندان به خاطر خارش شدید می تواند به پوست آسیب جزئی برساند. در برخی موارد پوست آسیب دیده با باکتری عفونی میشود (یک عفونت پوستی ثانویه). اگر پوست با یک باکتری عفونی شود پوست قرمز، ملتهب، گرم و حساس میشود.

بدتر شدن بیماری های پوستی موجود – گال می تواند علائم دیگر بیماریهای پوستی را بدتر کند مخصوصا مشکلات خارشی پوست مثل اگزما، یا مشکلاتی مثل پسوریازیس. در چنین شرایطی تشخیص گال نیز مشکل تر میشود.

توجه: خارش و بثورات گال به خاطر حساسیت (واکنش) به مایتها (یا بزاغ، مدفوع یا تخم آنها) ایجاد میشود. علائم گال اغلب 2 تا 6 هفته بعد از ابتلا ظاهر میشوند. خارش و بثورات در هر قسمتی از بدن ممکن است ایجاد شوند که ممکن است کاملا دور از قسمتهایی باشد که مایتها تونل گذاری کرده اند. این یعنی شما ممکن است مدتها قبل از اینکه متوجه گال شوید ناقل آن باشید.

درمان بیماری گال در کودکان

اگر کودک شما به طور دائم خود را می خاراند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت مشکوک بودن به گال، از جراحت نمونه برداری کرده و آن را در زیر میکروسکوپ معاینه میکند و یا نمونه ها را برای تشخیص به آزمایشگاه میفرستد.نمونه گیری را می توان با یک خراش کوچک انجام داد و به هیچ وجه نباید نگران ناراحتی کودک بود، زیرا این کار دردناک نیست و به راحتی صورت می پذیرد. در صورت تشخیص گال، باید از داروی درمانی برای تمام بدن استفاده نمود. با توجه به این که این بیماری واگیردار است، پزشکان توصیه می کنند تمام اعضای خانواده براساس دستور پزشک، از داروی تجویز شده استفاده نمایند. کودک بیمار را باید تا ۲۴ ساعت پس از آغاز درمان از تماس با دیگران بازداشت. چنانچه پس از چند هفته بار دیگر بیماری بازگشت، درمان را تکرار کنید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *