راه های مصرفی فلوراید در کودکی 


راه های مصرفی فلوراید در کودکی 

راه های مصرفی فلوراید در کودکی 

 

 مقدار فلوراید مصرفی از طرق دیگر: مثلاً از غذاهای محتوی فلوراید بالا مانند ماهی، چای و غیره. گرچه فلوراید در هر سنی مؤثر است ولی بهترین سن برای مصرف فلوراید سنین کودکی است؛

زیرا در این سنین اول دندانهای شیری و دائمی در حال رشد و تکامل بوده و فلوراید می تواند مستقیماً در ساختمانهای دندانی شرکت نموده و موجب استحکام نسوج دندانی گردد؛ ثانیاً سنین کودکی از نظر بروز پوسیدگی دندانها بسیار حساس بوده و در این سنین دندانها در معرض خطر پوسیدگی هستند.

میزان استعداد دندانها به پوسیدگی: بعضی از کودکان به دلایل مختلف دندانهایشان به شدت مستعد پوسیدگی می باشد؛ به عنوان مثال کودکانی که از بطری شیر استفاده کردهاند، ممکن است چنین شرایطی داشته باشند.

این با آب میوه و شیر به کودک خوراند، هر قطره محتوی ۰/۱ ppm فلوراید میباشد لذا در صورت افزودن ۱۰ قطره به شیر یا آب میوه کودک به صورت روزانه میزان فلوراید کافی به او میرسد. لازم به تذکر است که مصرف هر نوع فلوراید و در هر شرایط باید زیر نظر دندانپزشک بوده و از هر نوع مصرف خودسرانه فلوراید تحت هر عنوان خودداری نمود. قرصهای فلوراید به صورت ۱/۱ و ۲/۲ میلی گرمی موجود بوده و به دو صورت مصرف می شود.

قرصهای خوردنی و قرصهای جویدنی و خوردنی، قرص نوع دوم علاوه بر اثر عمومی از اثر موضعی آن هم با جویدن قرص روی دندانها استفاده می شود. قرصهای فلوراید برای کودکان ۱-۳ سال مناسبتتر است. در صورت نیاز کودک و با نظر دندانپزشک می توان به صورت یک در میان و یا هفته ای یک قرص فلورايد مصرف نمود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد