راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها


راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

 

بیش از نیم قرن است که پوسیدگی دندانها به عنوان شایعترین بیماری عفونی جامعه بشر شناخته شده و بخش عمده ای از وقت و سرمایه جامعه صرف معالجه دندانها و کاهش درد و آلام ناشی از پوسیدگی میگردد. در عین حال کمتر کسی را میتوان یافت که در طول زندگی از درد دندان ننالیده باشد؛ بخصوص پوسیدگی دندانهای شیری بچه ها یکی از مشکلات خانواده هاست؛

زیرا دندان درد یک کودک هنگام شب خواب راحت را از کل اعضای خانواده میر باید. امروزه دیگر پوسیدگی دندان را صرفاً یک بیماری ساده نمیدانند بلکه این عارضه را یک بیماری عفونی پیچیده و چند عاملی میدانند که علاوه بر میکروارگانیسم ها و قندها عوامل متعدد دیگری نیز در بروز و شیوع آن دخالت دارند. عواملی مانند ارث، محیط زندگی، میزان تحصیلات، وضع اقتصادی خانواده و حتی تعداد اولاد خانواده در میزان شیوع آن تأثير دارد؛ مثلا ثابت شده هرچه تعداد اولاد خانواده بیشتر باشد، میزان پوسیدگی در فرزندان خانواده بیشتر است. هرچه میزان تحصیلات خانواده بالاتر باشد، پوسیدگی دندان در فرزندان کمتر است.

سؤالی که اغلب مردم دارند این است که چرا در گذشته پوسیدگی دندان بسیار کمتر بوده و امروزه تا این حد شیوع پیدا نموده است. در اینجا لازم است به سیر تحولات پوسیدگی دندان در ایران و جهان اشاره ای داشته باشیم تا مطلب بهتر روشن شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد