راه کارهایی برای درمان وزوز گوش ….


راه کارهایی  برای درمان وزوز گوش ….

 راه کارهایی  برای درمان وزوز گوش ....

 خش خش، وزوز و یا صدای زنگ که به طور دائم یا موقتی در گوش شنیده میشود. آسیب به سلولهای شنوائی در گوش داخلی در اثر تماس با صدای خیلی بلند، مصرف زیاد بعضی از آنتی بیوتیکها (نظیر جنتامایسین و خانواده آن)، واکس در کانال گوش به میزان زیاد و بالاخره انسداد شیپور اوستاش همگی می توانند از عوامل تولید این صدا در گوش باشند.  بیماری مینیر نیز از علل دیگر این پدیده است. تقریباً در همه موارد، وزوزگوش با کاهش  شنوایی همراه است

انواع

وزوز فردی: فقط خود فرد قادر به شنیدن صدای وزوز است.وزوز عینی: اگر فرد دیگری گوش خود را نزدیک فرد مبتلا ببرد، صدای وزوز را خواهد شنید.

علائم 

وزوز گوش معمولا با شنیده شدن صداهایی آزاردهنده که در محیط خارجی وجود ندارد، نمایان می‌شود.ممکن است صدای زنگی در گوش احساس شود، گاهی وزوز، همهمه، صدای تیک‌تیک، سوت یا صدایی مانند وزش باد.شدت این صدا می‌تواند ضعیف یا پر سر و صدا باشد.گاهی این صداها تا حدی بلند است که با زندگی روزانه و تمرکز فرد تداخل پیدا می‌کند و باعث می‌شود صداهای واقعی که در محیط بیرون وجود دارد، به راحتی شنیده نشود.

علل

وزوز گوش به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامت بسیاری از بیماری‌های گوش می‌باشد مانند کاهش شنوایی (به خصوص پیرگوشی)، عفونت گوش، بیماری منیر، عارضه جانبی داروها، جسم خارجی، کاهش شنوایی ناشی از سروصدا.

شیوع

وزوز گوش تقریباً شایع است و در یک بررسی یک‌پنجم افراد ۵۵ تا ۶۵ سال آن را ذکر کرده‌اند.

درمان

درمان به عامل ایجادکننده مرتبط می‌باشد. درمان علل ذهنی تزریق لیدوکائین به گوش داخلی، تجویز بنزودیازپین‌ها و ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای، پرهیز از کافئین، نمک و نیکوتین، مصرف مکمل رویمی‌باشد و همچنین از درمان‌های جدید نیز می‌توان بیوفیدبک و نوروفیدبک را نام برد.درمان علل عینی رادیوسرجری با اشعه گاما (گاما نایف)، سم بوتولینیوم، پوشاندن حلزون شنوایی با کاشت تفلون، شستشوی گوش (در صورت وجود سرومن)، مصرف پروپرانولول و کلونازپام و ... می‌باشد. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد