قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / راه کارهایی مفید برای داشتن پوستی زیبا
راه کارهایی مفید برای داشتن پوستی زیبا
راه کارهایی مفید برای داشتن پوستی زیبا

راه کارهایی مفید برای داشتن پوستی زیبا

راه کارهایی مفید برای داشتن پوستی زیبا

روش های مراقبت از پوست

با افزایش سن، پوست به تدریج نازکتر و دارای چین و چروک میشود و غدد تولید کننده چربی پوست (غدد سباسه) با فعالیت کمتری رشد میکنند و در نتیجه، پوست خشک تر می شود. تعداد رگ های خونی پوست کاهش مییابد و پوست، شکننده تر میشود و رنگ و شفافیت زمان جوانی را از دست میدهد مراقبت صحیح از پوست، مانند اجتناب از نور آفتاب، شستشوی ملایم پوست و استفاده منظم از مرطوب کننده روند پیری پوست را به تأخیر میاندازد.

روش های مراقبت از پوست دست

سه اقدام ساده زیر به محافظت از پوست و سالم نگه داشتن آن کمک میکند:

۱. از مواجهه پوست با نورآفتاب پرهیز کنید. پرتوهای غیر قابل رویت ولی شدید آفتاب به پوست آسیب می رسانند و موجب بروز چین های عمیق، خشکی، زبری، لکه و بیماری های جدی تری مثل تومورهای غیر سرطانی (خوش خیم) و سرطانی (بدخیم) پوست می شوند. در حقیقت، اکثر تغییرات پوستی ناشی از پیری در اثر تماس با نور خورشید، در طول عمر به وجود میآیند.

برای محافظت کامل از نور آفتاب از ۳ روش زیر استفاده کنید:

از تماس با نور آفتاب در ساعاتی که شدت آن به حداکثر میرسد پرهیز کنید. ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر آسیب رسان ترین زمان پرتوهای خورشیدی است. سعی کنید زمان حضور در خارج از اتاق را در این فاصله به حداقل برسانید لباس های محافظ بپوشید. پوست بدن خود را با لباس بپوشانید. پوشیدن پیراهن آستین بلند شلور بلند و کلاه لبه دار مفید است. لباس های کتانی محافظت بیشتری از نورافتاب به عمل می آورند تا لباس های تریکو، امروزه کارخانه های متعددی به تولید لباس های محافظ آفتاب(SPF) که به طور تخصصی برای جلوگیری از ورود پرتوهای فرابنفش طراحی شده اند و بدن را خنک و راحت نگه می دارند اشتغال دارند.

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. نوعی کرم ضدآفتاب با عامل محافظ آفتاب(SPF؛ Sun protection factor) بیشتر از ۱۵ انتخاب کنید و ۲۰ دقیقه قبل از خروج از اتاق آن را به پوست خود بمالید و این کار را هر ۲ ساعت، بعد از تعریق شدید یا پس از خروج از استخر یا دریا تکرار نمایید.

۲. سیگار نگشید. استعمال دخانیات پیری پوست را تسریع می کند و چروکیدگی پوست را افزایش میدهد. تغییرات پوستی ناشی از سیگار در جوانان، پس از ۱۰ سال استعمال دخانیات ظاهرمی شوند. کشیدن سیگار موجب باریک شدن رگهای خونی نازک لایه های خارجی پوست می شود. در نتیجه، جریان خون این رگها کاهش مییابد و اکسیژن و مواد غذایی، مانند ویتامینA که برای سلامتی پوست مفید هستند به پوست نمیرسد. تمام این عوامل موجب افزایش آسیب دیدگی رشته های ارتجاعی پوست (الاستین) و کلاژن می شوند و در نتیجه، استحکام و کشسانی پوست کاهش مییابد. علاوه بر این جمع کردن لبها و بستن چشمها در هنگام سیگار کشیدنی با هدف جلوگیری از ورود دود موجب بروز چروک در پوست صورت میشود. همچنین ممکن است تماس مداوم با حرارت ناشی از سیگار به پوست صورت آسیب برساند.

۳. پوست خود را با ملایمت بشویید. با آب گرم (و نه داغ) استحمام کنید و مدت استحمام را به ۱۵ دقیقه یا کمتر برسانید. آب داغ و استحمام طولانی، چربی پوست را کاهش میدهند. از صابون های قوی استفاده نکنید. صابون های قوی چربی پوست را از بین میبرند و پوست را خشک میکنند. از صابون های ملایم یا شوینده هایی که روغن به آنها افزوده شده است استفاده کنید. از فرآورده های حاوی عطر یا رنگ استفاده نکنید. اگر پوست حساس دارید، این نوع فرآورده ها پوست را تحریک میکنند و ممکن است موجب بروز حساسیت شوند. مواد آرایشی چشم را با دقت پاک کنید. برای پاک کردن مواد آرایشی چشم از اسفنج نرم، پارچه پنبه ای یا گلوله های پنبه ای استفاده کنید تا بافت ظریف اطراف چشم آسیب نبیند. اگر از آرایش زیاد و ضد آب استفاده کرده اید. باید با پاک کننده دارای پایه روغنی مثل اوسرین (Eucerin) یا ژل وازلین آن را تمیز کنید. پوست خود را با ملایمت خشک کنید. پس از شستن پوست یا استحمام، آن را با ملایمت با حوله خشک کنید.تا مقداری از رطوبت بر روی پوست باقی بماند. بلافاصله پوست را با روغن یا کرم مرطوب کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *