قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / راه کارهایی مفید برای درمان اگزما….
اگزما
اگزما

راه کارهایی مفید برای درمان اگزما….

راه کارهایی مفید برای درمان اگزما….

جمره

دانه های کوچکی به اندازه نخود و پراکنده در سطح همه بدن که با خارش شدیدی همراه

است که موجب ناراحتی شدید بیمار می گردد. موقعی که خارش شروع می شود مانند آن است که آتشی در محل بیماری افروخته شده باشد این دانه ها بدون چرک بوده و اگر به علت خارش یاعفونت آلوده نشوند هیچ وقت چرکین نمی گردند.

این بیماری بیشتر در مزاج های صفراوی و دموی دیده می شود.

درمان:

اگر غلبه با خون باشد فصد و در زیادی صفرا پاکسازی آن اساس اصلی درمان است گل ارمنی یا گل سرشوی با مقداری کم کافور نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند. انار ترش را خورد کرده با پوست و دانه ها پخته تا له شود، سپس با سرکه آمیخته روی پارچه تمیزی ریخته (مانند مالیدن خمیر) به محل بیماری به گسترانند روزی ۲ مرتبه این عمل را تکرار کنند.

اگزما

این بیماری که شایع ترین بیماری های پوستی را تشکیل می دهد به انوا ع و اقسام شکل ها تظاهر می نماید. مهمترین اشکال آن خشک و تر بودن آن است این بیماری بیشتر در اثر حساسیت یا آلرژی به وجود می آید.

درمان:

حساسیت های پوستی تازه که هنوز به عمق پوست دست اندازی نکرده است به درمان جواب مثبتتری می دهند و آن را درجه اول گویند. در اینجا ضمادهای خفیف مانند روغن گندم یا روغن مورد سرکه یا مغاث و سرکه که در پیه مرغ حل شده باشد و کمی موم، کتیرا و صبر زرد آمیخته باشند به کار میبرند.

مازو و سرکه یا هلیله و سرکه نیز مؤثر واقع میشود. در صورتی که حساسیت قدری پیشروی کرده و مزمن شده باشد درجه دوم گویند. درمان این دوران، گذاردن زالو و دادن ضمادهای قوی تر مانند آویشن سرکه است، داروهای زیر نیز توصیه می شود. کندش و زردچوبه با آب و روغن گل یا مازوی سوخته و صمغ عربی و سرکه یا تخم ترب و سرکه یا میعه سائله و سرکه یا زردچوبه و تخم ترشک یا اترج ضماد سازند.

مراحل پیشرفته تر که تمام لایه های پوست را گرفته باشد و با نفوذ عمیق خود به پوست آسیب رسانده باشد درجه سوم خوانند. درمان در این حالت با فصد و خون گیری یا شربت افتیمون و ماءالجبن پاکسازی مکرر نمایند و مرتب حمام گیرند.

بعد از تنقیه و پاکسازی زالو بر محل بیماری اندازند یا با چیز خشنی محل بیماری را خراش داده داروی قویتر را از مراحلگفته شده تجویز نمایند. مثل زراوند، زاج، مقل و خردل، با روغن گندم و سرکه یا گوگرد زرد با سرکه. درمان این سه مرحله بایستی با پرهیز کامل از مولدات سودا باشد.

پاکسازی بدن در هر سه مرحله لازم بوده و دارویی که مانع جمع شدن مجدد ماده بیماریزا (آلرژن) میباشد به کار برند تا بیماری عود نکند.

نسخه برای اگزما:

ریشه درخت گز را نرم ساییده با پیه مرغ آمیخته ضماد نمایند. ریشه برنجاسف را جوشانده روزی چندین مرتبه بمالند. ضماد ضد اگزما سفیداب قلع ۵ گرم، گوگرد زرد ۵ گرم، آبلیمو ۲ استکان با هم ممزوج نمایند. در صورتی که خارش زیاد باشد آب برگ کاسنی و کاهو ترشک را مخلوط کرده قدری سرکه اضافه نموده بمالند.

نسخه ضماد دیگر

مقال ۵ گرم

صبر زرد ۵ گرم

حنا ۵ گرم

براده مس ۵ گرم

قنبیل ۵ گرم

کات کبود ۵ گرم

همه را نرم کوبیده در سرکه حل کرده به مالند یا سفیداب قلع، سرنج، مرد ارسنگ، زاج برابر کوبیده در سرکه حل کرده یا در آبلیمو حل کرده قدری عسل و روغن زیتون اضافه کرده بمالند. مورد را ساییده با آب خمیر کرده یا پوست تمرهندی با آب خمیر کرده یا کمی تنباکوی سوخته با ماست داخل کرده بمالند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *