قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / راه کارهایی مفید برای پیشگیری از کک و مک
درمان کک مک
درمان کک مک

راه کارهایی مفید برای پیشگیری از کک و مک

راه کارهایی مفید برای پیشگیری از کک و مک

کک و مک چیست؟

این پدیده که کاملاً ارثی است، نزد افراد بور دارای پوست نازک وبخصوص اشخاص سرخ مو فراوان به چشم می خورد. این کک و مک در سنین بلوغ افزایش مییابند و در سنین بالاتر کم میشوند و حتی گاهی ناپدید میگردند. کک و مک به آفتاب بسیار حساس است. در تابستان پر رنگ تر و در زمستان محوتر می شود. از همین حساسیت نسبت به آفتاب بخوبی میتوان دریافت که چرا کک و مک همیشه مواضع مرئی بدن، یعنی صورت و دستها را که با لباس پوشانده نمی شوند، مورد هجوم قرار می دهد. .

اگر قسمتی از پوست را که دارای کک و مک است بلند کنید و زیرمیکروسکوپ بگذارید، مشاهده خواهید کرد که ملانوسیت های آن از جهت رنگدانه بسیار غنی هستند. هنگامی که ملانوسیت تحت تأثیر هورمون ها واقع می شود، شروع به ساختن رنگدانه به مقدار زیاد غیرطبیعی میکند در این مرحله، کک و مک ها مرئی می شوند. تحت تأثیر آفتاب، مقدار رنگدانه باز هم بیشتر افزایش مییابد از همین رو کک و مک هائی که در زمستان تقریباً نامرئی هستند، در تابستان کاملاً جلوه میکنند. .

درمان کک مک

پاک کردن کک و مک دشوار است. استفاده از برف کربنیک گاهی روش موفقیتآمیز است ولی ممکن است لکه های زشت بر جای باقی گذارد که بهمراتب از کک و مک زشت ترند (با یک دستگاه مخصوص، برف کربنیک را با فشار روی پوست می مالند). این مسئله در مورد پمادهای حاوی رزورسین (روش پیلینگ) و همچنین محصولات حاوی هیدروکینین (لوکودینین) صادق است. این ماده رنگدانه درون ملانوسیتها را بیرنگ می کند و قدرت تأثیر آن به اندازه ایست که کک و مک های قهوهای تبدیل به لکه سفید رنگ می شوند. برای جلوگیری از شکوفائی این کک و مک ها در تابستان، پوست را با یک کرم ضدآفتاب بپوشانید و روی آن کرم آرایش غلیظ و پر رنگ به کار ببرید. کرمهای ضد آفتاب بامحصولات متعلد دیگری که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بکار می روند و شما آنها را می شناسید، کاملاً متفاوتند. محصولات ضد (آفتاب سوختگى)) تنها از پیدایش خارش، قرمزی و التهاب پوست جلوگیری می کنند و حتی تأثیر اشعه آفتاب را در ایجاد رنگدانه نیزاما کرمهای ضد آفتاب مانع پیدایش چنین رنگدانه هائی می شوند.

نسخه یکی از این کرمها به قرار زیر است:

کینین هیدروکلرید (الکالوئید طبیعی پوست) ۲/۵ گرم کلد کرم ۵۰ گرم 

همچنین می توانید با بکار بردن ماست یا آبدوغ با تراب کوهی رنده شده در آن، معمولاً آنرا محو نمائید. این مخلوط را پانزده دقیقه روی لک بگذارید، سپس بشوئید و پوست خشک را بی حرکت نگهدارید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *