رعایت نکات بهداشتی در نوزاد


رعایت نکات بهداشتی در نوزاد

رعایت نکات بهداشتی در نوزاد

 

از آنجا که نوزادان به راحتی می توانند خود را چنگ بزنند، ناخنها را نسبتا کوتاه نگه دارید. یک دست قیچی ناخن یا ناخن گیر مخصوص نوزادان از داروخانه ی محل خود تهیه کنید. بهترین فرصت برای کوتاه کردن ناخن های دستها و پاها، زمانی است که کودک به خواب رفته و نسبت به آنچه انجام می دهید بی اطلاع است.

چشمها و گوشها هنگام تولد، دید نوزاد کاملا محدود است. نوزادان تنها به دیدن اشیای نزدیک قادرند و بهترین فاصله ی دید آنها در حدود ۱۵ تا ۱۶ / ۵ سانتیمتر است. آنها نسبت به نور نیز واکنش نشان میدهند و اجسام روشن و براق برایشان جالب است. تمام نوزادان، بدون توجه به رنگ چشمان والدینشان، چشمانی قهوه ای یا آبی تیره دارند. در حدود ۴ ماهگی، رنگ چشم نوزاد به یک رنگ ثابت تغییر می کند. درست بعد از تولد، سفیدی چشمان فرزند شما یک ته رنگ آبی دارد.

این ته رنگ عادی است و به موقع از بین می رود. اغلب، چشمان نوزاد ممکن است کمی متورم یا پف کرده باشد. کل مرحلهی زایمان موجب این پف کردگی است که کاملا عادی است و به سرعت می خوابد. برخی از پف کردگیها ممکن است به دلیل آنتی بیوتیکی باشد که بعد از تولد به چشمان نوزاد میمالند (به قسمت «مراقبت از چشمان فرزندتان» بعدا در این فصل رجوع کنید).

نوزادان از لحظه ی تولد شنوایی کامل دارند، به همین دلیل است که شاید متوجه  شوید با حرکات پرشی نسبت به صداهای بلند یا ناگهانی واکنش نشان می دهند. نوزادان همچنین قادر به تشخیص بوها و مزه های مختلف هستند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد