قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / رفع آلرژی با گیاهان دارویی در طب سنتی
رفع آلرژی با گیاهان دارویی در طب سنتی
رفع آلرژی با گیاهان دارویی در طب سنتی

رفع آلرژی با گیاهان دارویی در طب سنتی

رفع آلرژی با گیاهان دارویی در طب سنتی

آلرژی

آلرژی (allergy)، که به آن آتوپی (atopy) هم گفته می شود، یکی از اختلالات دستگاه ایمنی است که دربرخی از شرایط روی می دهد. نام آلرژی از واژه یونانی «alloS» به معنی «دیگر» و «ergein» به معنی «کار کردن» مشتق شده و «آتوپی» هم واژهای یونانی مرکب از «a» به معنی «فاقد» و «topOS» به معنی «مکان» است. آلرژی، در واقع نوعی واکنش ازدیاد حساسیت بدن نسبت به مواد غالباً بی ضرری است که اکثر آنها به طور متداول در محیط حضور دارند. از هر ۳ نفر یک نفر در مقطعی از زندگی دچار آلرژی می شود.

بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی نسبت به عوامل آلرژی زای هوا و عوامل استنشاق مانند دود سیگار، گردوغبار منازل و گرده گیاهان حساسیت دارند. واژه آتوپی نیز نشان دهنده تمایل ارثی بدن به نشان دادن واکنش حساسیتی بلافاصله، مانند آسم یا رینیت وازوموتور (VaSOmotor؛ به معنی موثر بر قطر رگهای خونی)، به دلیل وجود پادتن (آنتی بادی) در پوست و گاهی در جریان خون است.

آلرژی آتوپیک به نوعی از آلرژی گفته می شود که در افراد دارای استعداد ژنتیکی ازدیاد حساسیت به مواد آلرژی زا (آلرژن های) خاص بروز می کند که نمونه های آن عبارتند از:

آسم،

تب یونجه،

رینیت آلرژیک

 آلرژی های غذایی،

واکنش های آلرژیک در برابر عوامل محیطی، اکتسابی، قابل پیش بینی و سریع هستند.

بسیاری از آلرژنها (مواد آلرژی زا) مانند گردوغبار یا گرده گیاهان، ذرات هوازی هستند. آلرژی نسبت به این مواد در مناطقی از بدن مانند چشم ها، بینی و ریه ها که با هوا تماس دارند بروز می کند. به عنوان مثال، تب یونجه (hay fever) که اصطلاح علمی آن رینیت آلرژیک فصلی است موجب تحریک مخاط بینی، عطسه، خارش و قرمزی چشم ها می شود. استنشاق مواد آلرژی زا میتواند منجر به بروز نشانه های ناشی از تنگ شدگی راه های هوایی (انقباضی برونش ها) و افزایش تولید مخاط در ریه ها، سرفه، خس خس و تنگی نفس شود. واکنش های آلرژیک ممکن است به وسیله غذاها، نیش حشرات و داروهایی مانند آسپیرین و بعضی آنتی بیوتیک ها مانند پنیسیلین ایجاد شوند.

نشانه های ناشی از آلرژی غذایی عبارتند از:

درد شکم،

نفخ،

استفراغ،

اسهال،

خارش پوست

 تورم پوست (به شکل کهیر).

نیش حشرات،

آنتی بیوتیکها

بعضی از داروها ممکن است واکنش آلرژیک سیستمیکی موسوم به آنافیلاکسی ایجاد کنند.

آنافیلاکسی واژه یونانی به معنی «محافظت» است و به نوعی واکنش ازدیاد حساسیت نسبت به آنتی ژنی که بدن پیش از این با آن مواجهه داشته است گفته می شود. این واکنش با وساطت ایمونوگلوبولین های E یا G روی می دهد و با ایجاد کهیر موضعی، خارش تمام بدن، ازدیاد دمای بدن و آنژیوادم همراه است. (آنژیوادم؛ angiOedema، به نوعی تورم پوست و لایه زیرجلدی یا زیرمخاطی حاد بدون درد و کوتاه مدت در صورت، گردن، لب ها حنجره، دست ها، پاها، ناحیه تناسلی یا احشا گفته میشود). در موارد شدید، جدار رگها بر روی یکدیگر میخوابند اگلاپس عروقی) و اسپاسم برونش، شوک، اغما و در نهایت، مرگ روی می دهد. در آنافیلاکس ممکن است دستگاه گوارش، دستگاه تنفس و گردش خون گرفتار شوند. ممکن است آنافیلاکس به طور ناگهانی یا تأخیری ایجاد شود. به بیماران مبتلا به آلرژی شدید و یا افراد دارای سابقه آنافیلاکسی باید همیشه سرنگ کوچک حاوی آدرنالین (اپینفرین) را همراه داشته باشند تا در صورت شروع علایم، بلافاصله آن را به خود تزریق کنند.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *