قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / رهایی از نفخ معده یا باد شکم با درمان سنتی
نفخ معده یا باد شکم
نفخ معده یا باد شکم

رهایی از نفخ معده یا باد شکم با درمان سنتی

 رهایی از نفخ معده یا باد شکم با درمان سنتی

به علت هضم غذا در روده مقدار زیادی از گازهای مختلف تولید میشود، اما تولید بیش از اندازه ی گاز باعث ایجاد فشار در شکم. احساس پری، صداهای روده و حتی دردهای قولنج می شود و حرکت و جابه جای گازهای روده میتواند خیلی ناخوشایند باشد. تغذیه غیر مناسب و نامنظم از لحاظ زمانی و یا خوردن غذاهایی که تولید نفخ می کنند(کلمها حبوبات و پیاز) و یا مواد غیرقابل هضم (سبزیها، میوههای خام و یا انجیر، نان های درست شده از آرد دانهای غلات پوسته دار)، میتوانند عامل نفخ معده باشند. نوشیدنیهای سردی که حاوی گاز یا اسید کربنیک هستند، میتوانند تولید نفخ یا گاز کنند. فشارهای عصبی، عصبانیت و یا اشکلات در دفع غذاها و یا انباشته شدن آنها نیز باعث تولید گاز در معده می شود، به این شکل که این گازها در معده و در قسمت بالای شکم انباشته می شوند و به پردهی دیافراگم فشار وارد می کنند، چیزی که باعث احساسی بسیار ناخوشایند تنگی و یا فشار میشود و حتی میتواند به احساس شبیه فشار به قلب تبدیل شود.

پیشگیری از نفخ معده و  راه درمان باد شکم :

مواد غیر قابل هضم، برای سیستم گوارشی بسیار مفید بوده. برای باکتریهای روده که تولید گاز می کنند نیز غذای مناسبی میباشند. اگر شما میخواهید برنامه  غذایی خود را عوض کرده و از مواد غذایی مفید استفاده کنید، باید این کار را قدم به قدم انجام دهید، تا باکتریهای روده رفته رفته با شرایط جدید هماهنگی پیدا کنند. سعی کنید برای زمان غذا خوردن خود، وقت کافی بگذارید و غذای خود را آرامش به صورت کامل بجوید: زیرا غذایی که به صورت کامل جویده نشده است، میتواند ایجاد نفخ کند. زمانی که شما در خلال غذاخوردن، زیاد صحبت می کنید همراه غذا هوای زیادی را نیز فرو می دهید، چیزی که یکی دیگر از عوامل ایجاد باد شکم به شمار می اید. سعی کنید که درپخت غذاهای خود از ادویه هایی که باعث تحریک هضم غذا می شوند و خاصیت ضد نفخ دارند مانند زیره، رازیانه، گشنیز، مرزنجوش و یا زنجبیل استفاده کنید. آناناس و خربزه درختی نیز باعث هضم و گوارش غذا می شود. از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری کنید.

چگونه درمان کنیم؟

بهتر است برای درمان نفخ شکم علت به وجود آورندهی آن را از بین ببریم. مراجعه به پزشک زمانی که نفخ یا باد شکم بسیار سخت و عذاب آور است و شما قادر به درمان آن نیستید، باید به پزشک رجوع کنید. شاید علت به وجود آمدن آن ابتلاء روده به عفونت قارچی و یا باکتری باشد.

موارد مورد استعمال :

قرار دادن یک کیسه آب گرم روی شکم، یا کمپرس داغ روی شکمکمپرس سیب زمینی پخته و یا گل های طبی شست وشوی پا با آب گرم و سرد به صورت تعویض باعث ارامش و تسکین دردهای ناحیه  شکم می شوند. برای این که باکتریهاموجود در معده را به صورت متعادل و متوازن در آوریم باید با راهنمایی پزشک متخصص باکتریهایی را که برای روده مفید هستند، دوباره در محیط روده فعال کنیم.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *