قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / روانپریشی را بشناسید!!
روانپریشی
روانپریشی

روانپریشی را بشناسید!!

روانپریشی را بشناسید!!

روانپریشی چیست؟؟

گروهی که اقلیت جامعه ستیز را تشکیل میدهند از دیدگاه روانشناسان روانپریشی نامیده میشوند. این گروه به یکی از دو دلیل زیر به این حالت دچار می شوند: استعداد ارثی، تربیت پذیری در آن ها کم یا هیچ است، یا در محیطی نامناسب رشد کرده اند و تربیت و رفتار اجتماعی سالم و صحیح را نیاموخته اند، در نتیجه توان سازگار شدن با اجتماع را ندارند و از کنترل رفتار خود عاجزند. افراد آدمی از نظر تأثیرپذیری با هم تفاوت دارند. همچنین قابل ذکر است که معدودی از افراد به سرعت، و عده کثیری به طور متوسط تربیت پذیرند و معدودی نیز اساساً تربیت پذیر نیستند. این هانا اهل نامیده شدهاند. (پرتو نیکان نگیرد آنکه بنیادش بد است) شاید این گروه با گفتار درمانی مکررامکان دارد که کمی تغییر یابند.واژه سایکوز از ترکیب دو کلمه یونانی “psyche” به معنای درون و “-osis” به معنای موقعیت غیرطبیعی تشکیل شده است. وبه معنی وضعیتی روانی و غیرطبیعی است که حالتهای مختلفی را دربر می‌گیرد ولی اصلیترین ویژگی آن قطع ارتباط مغز با دنیای واقعیات است.

علل روانپریشی

عوامل ارثی – ژنتیکی، ضربات و تنش‌های شدید روانی، جسمی و محیطی باعث جهش عوامل ژنتیکی پیشا-موجود در فرد، شده و ظهور بیماری را سرعت بخشند. الکل و داروهای خاص می‌توانند سبب جنون شوند، اسکیزوافکتیو، مواد مخدر مثل حشیش و ماری جوانا، تومورهای مغزی، اسکیزوفرنی، ابتلا به حملات تشنجی، افسردگی‌های نادیده گرفته شده، اختلالات خلقی دوقطبی، زوال عقل (دمانس و آلزایمر) و سکته‌های مغزی.

درمان روانپریشی

درمان بسته به علت جنون متفاوت است. در اکثر موارد بستری شدن در بیمارستان‌های اعصاب و روان لازم است. داروهایی که توهمات شنوایی (“صداهای شنیده شده”)و هذیانها را کاهش می‌دهند، و تفکر و رفتار را پایدار می‌کنند(داروهای سایکوتیک) مکمل هستند یعنی اغلب به تنهایی مؤثر نمی‌باشند.. گروه درمانی یا مشاوره روان شناسانه نیز کمک کننده است
دیوانه در مقابل عاقل به کسی گفته می‌شود که نمی‌تواند به درستی از عقل اش استفاده کند. به چنین فردی مجنون گفته می‌شود؛ روانپریشها در اصطلاح عامه دیوانه و در اصطلاح فقهی و حقوقی جزو مجانین محسوب می‌شوند. در حقوق کیفری به دلیل عدم وجود توانایی بیمار در آگاهی از رفتار خویش و عدم توانایی در ارزیابی عملکرد خودش، جنون رافع مسئولیت کیفری به حساب می‌آید و از نظر حقوقی این افراد محجور هستند که این امر دارای آثار حقوقی قابل توجهی است. باید توجه داشت که جنون با سفیه تفاوت دارد و آثار جنون نیز با سفاهت متفاوت است. دیوانگی یا جنون -از نظر شدت و ضعف، دائم یا ادواری بودن و… اشکال متعددی دارد به همین دلیل در بسیاری از موارد تعیین حدود و مسئولیت مجنون مشکلات زیادی بهمراه دارد و نیاز به کارشناسی دقیق متخصصین دارد.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *