قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / روده کوچک و روده بزرگ را بهتر بشناسیم …
روده کوچک و روده بزرگ
روده کوچک و روده بزرگ

روده کوچک و روده بزرگ را بهتر بشناسیم …

 روده کوچک  و  روده بزرگ را بهتر بشناسیم …

 

روده با طول تقریباً ۶/۵ متر، طویل ترین بخش مجرای گوارش را تشکیل می دهند.

روده  کوچک از دوازدهه (اثنی عشر؛ دوئودنوم؛duodenum)، تهی روده(ژژونوم؛ Jejunum) و ایلئوم (ileum) تشکیل میشود و در آن، غذا با عصاره  گوارشی مخلوط می شود و مواد غذاییو آب به داخل خون جذب میشوند در روده بزرگ که به روده کور (سکوم: cecum)، کولون ” (Colon) و راست روده(رکتوم؛ rectum) تقسیم می شود، مدفوع قبل از عبور از مقعد، تشکیل می شود.

اثنی عشر، کیموس را با ترشحات کیسه  صفرا و لوزالمعده مخلوط می کند و سپس آن را به لوله طویل ژژونوم داخل می نماید و ژژونوم، عصاره گوارشی خود را به آن میافزاید.

ایلئوم، آخرین قسمت روده باریک است و خون رسانی و لنف زیادی دارد تا بتواند مواد غذایی را جذب کند.

روده باریک از غشایی نازک موسوم به سروز در خارج تشکیل می شود که نقش محافظ را دارد.

لایه بعدی روده باریک عبارتند از لایه عضلانی، زیر مخاط (حاوی اعصاب، رگ خونی و لنفاوی) و مخاط (که جذب مواد در برآمدگی ظریف آن که «ویلوس» نام دارند و به شکل میلیون ها برجستگی انگشتی شکلی متشکل از برجستگی کوچک تر موسوم به «میکرو ویلوس» هستند صورت می گیرد).

لایه (چین) صفاقی چسباننده روده کوچک و بزرگ به دیواره پشتی بدن، روده بند یا مزانتر (meSentery) نام دارد که رگ خونی و اعصاب از طریق آن به روده میرسند.

رگ لنفاوی روده کوچک، فرآورده حاصل از هضم چربی را انتقال میدهند.

دیواره روده بزرگ قطر بیشتر و عضلات کمتری نسبت به روده کوچک دارد و لایه عضلانی آن، مدفوع را مخلوط می کنند و به جلو می رانند. دیواره  کولون، آب مدفوع را جذب می کنند و باکتری موجود در کولون، حجم توده فیبر مدفوع را کاهش می دهند.

این فرایند ممکن است تا ۲ روز طول بکشد. روده کور (سکوم) دریچه به نام دریچه  «ایلئوسکال» دارد که کیموس از طریق آن از ایلئوم وارد سکوم می شود.

 

آپاندیس چیست ؟

 

از سکوم، زایده کرمی شکل به نام آپاندیس (appendiX) به طول ۷ تا ۱۵ سانتیمتر و قطر حدود ۱ سانتیمتر جدا می شود که انتهایش مسدود است و التهاب آن که معمولاً در اثر گیر کردن توده سفت مدفوع یا جسم خارجی یا انگلی، در مجرای این زایده را ایجاد می شود « آپاندیسیت» نام دارد و در صورت عدم انجام جراحی به موقع میتواند به سرعت منجر به سوراخ شدن آپاندیس و عفونت و التهاب صفاق و مرگ شود.

هنگامی که مدفوع به راست روده (رکتوم) میرسد، احساسی دفع به فرد دست میدهد که به طور ارادی قابل کنترل است. مدفوع از طریق قسمت انتهایی مجرای گوارشی، یعنی مقعد خارج می شود و یک حلقه  عضلانی این کار را کنترل کند.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *