روشهای افزایش حرارت در درمان پروستات / قسمت دوم


روشهای افزایش حرارت در درمان پروستات / قسمت دوم

روشهای انجام ترموتراپی (T.U.M.T ) :

ترموتراپی فقط از راه مجرا و توسط پروب مجرا صورت می پذیرد و بر اساس استفاده از امواج رادیوفرکوانسی یا مایکروویو است و می توان ترموتراپی را به دو دسته زیر تقسیم نمود۱- ترموتراپی از راه مجرا با استفاده از امواج رادیو فرکوانسی یا دستگاه  Thermex II2 -ترمو تراپی از را ه مجرا با استفاده از ماکروویو یا سیستم T.U.M.P (Transurethral Microwave Thermotherapy دستگاههای PrOStatrOn و TargiS که به ترتیب فرکانسهایی معادل ۱۲۹۶ و ۱۹۰۰-۹۰۰ مگاهرتز ایجاد می کنند از این طریق عمل نمی نمایند 

مکانیسم اثر حرارت درمانی :

۱- اگر بافت پروستات در دمای۴۵ به مدت ۶۰ دقیقه بماند دچار نکروز هموراژیک می گردد.۲- در کل به عنوان یک اصل انرژی بالا در زمان کوتاه باعث نکروز بیشتر و دمای متوسط طولانی تر باعث اپوپتوزیز می گردد.در جریان T.U.M.P میزان خون پروستات در قسمت خلفی و T Z بالا می رود. لذا ممکن است باعث کاهش دمای پروستات والقاء ApOptOSiS ( مرگ طبیعی سلول ) گردد.۳- دژنراسیون اعصاب سمپاتیک ممکن است یکی از دلایل مهم بهبود علائم بعد از T.U.M.P باشد.

 فواید (T.U.M.T) درمان حرارتی :

۱- همانند T.V.P و Laser Vaporization درهمان زمان عمل باعث ایجاد حفره در پروستات می گردد۲-همانند laser با Retrograde Eaculation همراه نیست . این در حالی است که فقط در ۷۵درصد کسانی که T.U.R.P شده بودند . Antegarade Ejaculation  حفظ شده بود۳- گرچه نتایج درمانی به خوبی T.U.R.P نیست ولی این روش از عوارض کمتری نسبت به T.U.R.P برخوردار است.۴-همانند روش هایStentو Interstitial Laser، T.U.N.Aبه علت حفظ مجرا حداقل درد ایجاد می شود.۵- هیچ گونه Impotence ( ایمپوتانس) جدیدی با این روش گزارش نشده است۶- با Mild Sedation L (مسکن خفیف) قابل اجراست.۷- میزان Retrograde Eaculation ( برگشت انزال ) صفر است .۸-میزان تنگی مجرا صفر است .

معایب (T.U.M.T) درمان حرارتی:

همانندH.I.F.U   و  T.U.N.Aجهت درمان لوب مدیان بزرگ و تنگی و همانند و گردن مثانه مناسب نمی باشد.۲- افرادی که طول مجرای پروستاتیک آنها بزرگتر از ۵ سانتی متر می باشد با کاهش شانس موفقیت درمانی با این روش همراه می باشند.۳- تمام بیماران را نمی توان گارانتی کرد زیرا خیلی ها خوب جواب نمی دهند.

عوارضT.U.M.T :

1- سونداژ طولانی - بیش از ۸۰درصد بیماران بعد از عمل دچار احتباس ادراری می شوند. لذا به سونداژ بین یک هفته تا ۱۷/۹ روز در پروستاترون ۲ تا ۳/۵ نیاز است . ۲ - عفونیت دستگاہ ادراری (U.T.I)

تکنیک T.U.M.T :

دستگاه PrOStatron شامل قسمتهای زیر است : ۱- یک ژنراتور که امواج مایکروویو با فرکانس ۱۲۹۶MHZ تولید می نماید. ۲- یک سیستم خنک کننده که در اطراف یک کاتتر مجرای شماره ۲۰FR تعبیه شده که دارای دمایی معادل۲۰ می باشد و جهت خنک کردن مجرا به کار می رود. این کار باعث می شود که دمای مجرا از ۴۴ بالاتر نرود. ۳- یک پروب TrainStectal (ترانس رکتال ) که دمای داخل رکتوم را انداره گیری می نماید و چنانچه این دما به بالاتر از ۴۲.۵ برسد باعث خاموش شدن دستگاه می گردد. ۴- یک سیستم ارزیابی کننده دمای داخل مجرا، به طوری که اگر دمای داخل مجرا به بیش از از ۴۴.۶ برسد باعث خاموش شدن دستگاه می گردد. در مجموع با چنین دستگاهی بافت پروستات ماکزیمم تا ۷۵ به مدت ۶۰لاقیقه حرارت داده می شود. در افراد جوانتر نیاز به ایجاد حرارت بیشتری در داخل پروستات می باشد زیرا خون رسانی بافت پروستات آنها بهتر بوده و لذا دفع حرارت بهتر می باشد و نیز T Z پروستات نسبت به حرارت حساس تر از PZ می باشد. این تفاوت به علت تفاوت خونرسانی این مناطق می باشد.در یک پژوهش ، ۲۹ نفر از ۳۱ نفری که دچار راتانسیون حاد شده بودند ولی به دلیل مدیکال کاندید عمل جراحی نبودند و تحت T.U.M.P با دستگاه TargiS قرار گرفتند در سه هفته قادر به ادرار کردن بودند و P. F.Rآنها تا ۱۲ هفته کم کم بهبود بیشتری یافت.روشهای افزایش حرارت در درمان پروستات / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد