روشی هایی که میتوان یبوست را برطرف کرد؟


روشی هایی که میتوان یبوست را برطرف کرد؟

روشی هایی که میتوان یبوست را برطرف کرد؟

از ملین های محرک مثل پوست نوعی گیاهان،بیزاکودیل و روغن کرچک و... که باعث تحریک رودهمی شود پرهیز کنید. از سبوس گندم که کارساز و بسیار ارزان استاستفاده کنید، زیاد ورزش کنید، حداقل نیم ساعت درروز پیاده روی کنید. هنگام احساس مدفوع آن را به تعویق نیندازید، چون هرچه بیشتر در روده بماند آب بیشتری از دست می دهد و مشکلی در دفع ایجاد می کند.از غذاهای الیافی زیاد استفاده کنید از قبیل  سبزیهای تازه، میوه، سیب زمینی، سبوس، غلات غذاهای تصفیه نشده پرهیز کنید. از مایعات زیاد استفاده کنید.سعی کنید که ۸ تا ۱۰ لیوان در روز آب بنوشید. آلو واقعاً کارساز است، با خیساندن آن در آب می توان یبوست را رفع کرد. از خوراکی هایی که ضد یبوست است بیشتر استفاده کنید مانند انگور، انگور با پرتقال، انگور با توت فرنگی، انگور با گیلاس، انجیر خشک، انجیر آب انداخته، مربای انجیر، کمپوت انجیر، سیب درختی با  پوست، گیلاس، آب هویج صبح ناشتا خربزه، برگه  زردآلوی خیسانده، آلوی خشک، ذرت، گلابی، پرتقال با آلو، پرتقال بازردآلو، پرتقال با خربزه، پرتقال با گلابی، کاهو، شاه توت، صبح ناشتا، کرفس، کلم، کلم قمری، گوجه فرنگی، میوه های ترش، تره، دم کرده  تمرهندی، قلقاس، لعاب به دانه، عسلی، روغن زيتون. سفید، الکل، ادویه جات، سیب زمینی سرخ شده، چیپس، ماکارونی، شیرینی های قنادی، شکلات، موز، شاہ بلوط  داده، خرمالو، تخم مرغ، خامه، پنیر مانده، گوشت خرگوش، ماهی های بزرگ، ضمناً بد جویدن غذا شما بهتر است اول امتحان کنید و بفهمید که علت ثقل و یبوست معده از رطوبت و سردی است  یا از گرمی و حرارت. برای این کار توجه و تمرکز کنید که قبل از آن، چه غذاهایی مصرف شده است و پی ببرید که ثقیل معده از کدام است تا زودتر و بهتر بتوانید به علاج آن بپزدازید نحوہ معالجه  آن نیز از این قرار است:  
 • شربت ریوند یا شربت انجیر یا تمرهندی حل کرده در سکنجبین یا هر شب ۵ عدد آلوچه  که قبلاً در آب جوش خیسانده شده باشد مصرف کنید.
 •  هر صبح و عصر ۱ مثقال گل گاوزبان را دم کنید و آب آن را شیرین و بنوشید.
 • تمرهندی و انجیر خشک از هر کدام ۲۰۰ گرم، آلوچهای خشک و شکر از هر کدام ۲۵۰ گرم همه را مخلوط کنید و بپزید تا به صورت مربا در آید سپس گل نیلوفر ۱۰ گرم و گل بنفشه ۲۰ گرم هر دو را نرم بکوبید و با مرباها مخلوط کنید. هر شب هنگام خواب یک قاشق غذاخوری میل کنید و اگر باز یبوست مقاوم بود و رفع نشد ۱۰ گرم مغز فلوس را نرم بسایید و با مرباها مخلوط کنید و ادامه دهید.
 •  سنا مکی، گل گاو زبان، تاج ریزی و تخم ختمی از هر کدام ۱۰ گرم، گل محمدی و گل بنفشه از هر کدام ۱۵ گرم، عناب ۳۰ گرم، مویز ۱۰۰ گرم و آلوچه ۲۵۰ گرم همه را بجوشانید بعد آب آن را صاف کنید، با ۲۵۰ گرم شکر مجددا بجوشانید تا به صورت شربت در آید. سپس ۲۵ گرم شیرخشت و ۵۰ گرم ترنجبین شیره کشی شده را در آن حل کنید و روزی سه قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.پ
 • مقداری شیرخشت و ترنجبین را شیره کشی کنید بعد با روغن بادام شیرین مخلوط و شب ها هنکام خواب مقداری از آن را میل کنید.
 • پودر شیرین بیان ۲۰ گرم، گل بنفشه ۱۵ گرم، مویز ۱۰۰ گرم و انجیر خشک۲۰۰ گرم همه رابجوشانید و هر شب هنگام خواب یک فنجان از آب آن را بنوشید 
 • گل محمدی ۱۰ گرم، گل گاوزبان، گل خطمی، گل بنفشه و تاجریزی از هر کدام ۲۰ گرم، مویز و تمرهندی از هر کدام ۱۰۰ گرم، انجیر خشک ۵۰۰ گرم همه را بجوشانید بعد آب آن را صاف و با شکر مجدداً روی آتش ملایم بجوشانید تا قوام آید. سپس گل قند و ترنجبین از هر کدام ۵۰ گرم و شیرخشت ۳۰ گرم در آن شربت حل کنید و روزی سه قاشق غذاخوری از آن رابنوشید
 •  سی گرم ترخون را در یک لیتر آب بجوشانید و آب آن را بخورید.
 • ده گرم تخم اسفناج را در یک فنجان آب جوش دم کنید و آب آن میل کنید.
 • پنجاه گرم ریشه  شیرین بیان را تکه تکه کرده و در یک لیتر آب ۵ دقیقه بجوشانید بعد ۱۲ دقیقه دم کنید و شب موقع خواب و صبح ناشتاهر بار یک فنجان بنوشید.
 • سی گرم برگ گیلاس را در یک لیتر شیر گرم ریخته و ۲۰دقیقه دم کنید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده و روزی سه فنجان در طول روز کم کم بنوشید.
 • هشت گرم صمغ عربی، ۳۰ گرم روغن کرچک، ۳۰ گرم روغن بادام شیرین، ۳۰ گرم شربت ساده را با آب جوش مخلوط و بخورید.
 •  یک کیلو هویج رنده شده را در یک لیتر آب بجوشانید، از صافی رد کنید و آب آن را بخورید.
 • صبح ناشتا مقدار زیادی انگور بخورید
 • شصت گرم کاهو را با یک لیتر آب بجوشانید وآب آن را مصرف کنید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد