روش جمع آوری ادرار


روش جمع آوری ادرار

روش جمع آوری ادرار

 روشی که کمترین آلودگی را دارد، استفاده از آسپیراسیون سوپراپوبیک با سوزن میباشد که در شیرخواران و بیماران دچار آسیب نخاعی به کار میرود. در مردان ختنه شده نیازی به تمیزکردن نیست. در خانمها موضع باید به خوبی تمیز شده و چنانچه امکان پذیر نباشد،  باید بیمار سونداژ شودجمع آوری ادرار ۲۴ ساعته.
هدف از جمع آوری نمونه ادرار ۲۴ ساعته اندازه گیری و ارزیابی میزان دفع مواد مختلف ( مثل پروتئین، کراتینین، کلسیم و ....) در ادرار طی ۲۴ ساعت شبانه روز می باشد. روش جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته ۱- اولین نمونه ادرار خود را دور بریزید و زمان را یادداشت نمایید. ۲- از آن به بعد ادرار خود رادر ظرف مخصوص بریزید. ۳- ریختن ادرار در ظرف را تا ۲۴ ساعت از زمان دور ریختن نمونه اول ادامه دهید. ۴- نمونه روز بعد ( روز دوم ) را نیز درست در همان زمانی که نمونه صبح روز اول را دور ریخته در داخل ظرف مخصوص بریزید. ۵- ظرف حاوی نمونه را در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل کنید.
مثال: نمونه ادرار ساعت ۷ صبح روزاول را دور ریخته و نمونه های بعد از آن را (هر چند بار ) تا ساعت ۷ صبح روز بعد در ظرف مخصوص بریزید و ادرار ساعت ۷ صبح روز دوم را نیز در ظرف مخصوص بریزید.
نکات ایمنی:
ظرف مخصوص جمع آوری ممکن است دارای مواد نگهدارنده اسید قوی باشد لذا از تماس آن با دست و اعضاء بدن پرهیز نمایید. جمع آوری این نمونه دقیقاً ۲۴ ساعت به طول می انجامد. طی این مدت سعی کنید به مقدار معمول آب مصرف کنید. ماده موجود در ظرف را دور نریخته و از تماس آن با پوست یا مخاط بدن جداً پرهیز کنید و در صورت بروز تماس، محل موردنظر را فوراً با مقدار زیادی آب شستشو دهید.
روز اول نمونه برداری در یک ساعت مشخص (مثلاً ساعت ۷ صبح) در بیرون ظرف ادرار کنید و دور بریزید. طی ۲۴ ساعت بعدی هربار که ادرار می کنید ادرار خود را تماماً در داخل ظرف بریزید. طی این مدت درب ظرف را بسته و آنرا در جای خنک و به دور از دسترس اطفال یا نور مستقیم نگهداری کنید. روز دوم در همان ساعت (مثلاً ساعت ۷ صبح) برای آخرین بار ادرار کرده و ادرار خود را تماماً در ظرف بریزید. ساعت و تاریخ شروع و پایان نمونه برداری را روی برگه در محل مخصوص یادداشت کنید.
ظرف حاوی نمونه ادرار ۲۴ ساعته را حداکثر طی مدت یک ساعت به آزمایشگاه تحویل دهید. توجه داشته باشید جهت انتقال نمونه ادرار به ظرف می توانید از یک ظرف شیشه ای تمیز و خشک استفاده نمایید. ساعت تحویل نمونه به آزمایشگاه از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۸ غروب می باشد.شرایط بیمار برای جمع آوری نمونه ادرار ۲۴ ساعته جهت آزمایش V.M.A: بیمار از سه روز قبل، از مصرف قهوه، شکلات، موز، چای، کافئین، شربت سینه، (گایا کلات)، وانیل و از مصرف داروهایی که موجب تغییر این آزمایش می شود (نظیر داروهای فشار خون) با نظر پزشک معالج خودداری نمایید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد