روش عملی استفاده از آب در درمان بیماریها / قسمت پنجم


روش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت پنجم

عصب سیاتیک

توضیحات عمومی: درد عصب سیاتیک ناحیهٔ لگن را میگیرد و دردی است عصبی که نه تنها به صورت ناگهانی شخص را غافلگیر می کند، بلکه میتواند به شکل مزمن نیز همیشه وجود داشته باشد.دلایل پدید آمدن این عارضه متفاوت و زیاد است؛ اما به هر حال بیماران مبتلا به آن باید از نظر گوشت اضافه آوردن پای دندانها و عفونت لوزتین و مجاری تنفسی تحت معاینهٔ پزشکی قرار گیرند، زیرا تمام این ها میتوانند منجر به عفونت مزمن شوند.آب درمانی: برای تسکین درد و تحریک گردش خون، تعویض دوش سرد وگرم بر روی اعصاب کمر و باسن بسیار مؤثر است. کمپرس داغ و مرطوب که با دوش آب سرد پایان میپذیرد نیز تاثیر مشابهی دارد. همچنین نشستن به مدت طولانی در آب داغ ۳۸ سانتیگراد که باز با دوش آب سرد و یا ماساژ سرد خاتمه یابد، از روش های بسیار مؤثر در رفع این عارضه است. پس از بهبودی نیز باید به درمانهای توصیه شده ادامه داد تا از بروز مجدد عارضه جلوگیری شود.

خارش

توضیحات عمومی: خارش که معمولاً از علائم یک بیماری است، باید از طریق پزشکی شناخته و درمان شود؛ اما با آب درمانی می توان خارش، سوزش و یا احساس سوزن سوزن شدن در پوست را تسکین داد. علاوه بر آن آب درمانی تأثیر بسیار زیادی بر خارش های ناشی از عصبیت دارد.آب درمانی: تمام بدن و یا قسمت مبتلا را در آب سرد فرو برید. در قسمتی که خارش وجود دارد، کیسهٔ یخ قرار دهید. حمام سونای کوتاه مدت همراه با شستشوی بدن با صابون خیلی ملایم، شستشوی داغ با سرکهٔ سیب یا «هاماملیس» ، کمپرس با سرکهٔ سیب و هاماملیس، و استفاده از آرد جو و یا ماساژ با الکل نیز از جمله روشهای مؤثر هستند. ماساژ با برس، هر چند در لحظه خوشایند و دلپذیر است، اما در نهایت افزایش خارش و در نتیجه تولید اشکال را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین در خارش ها از ماساژ با برس خودداری شود. اگر در اثر خارش های پیدرپی، پوست خراش دید و زخم شد (مانند خراشهایی که نوزادان با ناخن های تیز خود بر پوست وارد می کنند) خراشی ها را با «کالیوم پرمنگنات» کمپرس کنید.

التهاب معده ( گاستریت - ورم حاد یا مزمن لایهٔ مخاطی معده)

توضیحات عمومی: تنظیم کار معده با استراحت دادن به آن میسر می شود. اما اگرگاستریت همراه با التهاب شدید نسج معده باشد، ممکن است دلایل متفاوت داشته باشد و  التهاب روده را نیز به دنبال آورد آب درمانی: در این عارضه از کمپرسی سرد در قسمت شکم استفاده می شود. حتی اگر عارضه توأم با درد نباشد (زیرا نسج معده زیاد حساس نیست) باز باید کمپرس را به کار برد.افرادی که به دلیل عصبیت یا حساسیت مبتلا به گاستریت می شوند و یا میخواهند معدهٔ خود را تقویت کنند، باید دوش سرد بر قسمت معده را به کار گیرند. استفاده از دم کردهٔ رزمارین که با عسل شیرین شده باشد نیز پس از هر وعده  غذابسیار مؤثر و درمانگر است. 

 ضربه بر محدودهٔ معده

توضیحات عمومی: در محدودهٔ معده زیر جناق سینه قسمتی به نام شبکه خورشیدی وجود دارد که دارای سیستم عصبی بسیار حساسی است. این قسمت معده پوشیده از اعصاب سمپاتیک است. وارد آمدن یک ضربه بر این محدوده می تواند منجر به شوک شود که اصطلاحاً به آن شوک شبکهٔ خورشید میگویند.آب درمانی: کسی که چنین ضربه ای بر او وارد شده باید بلافاصله در وان آب گرم که به آن نمک تلخ یا نمک غذا و یا عصارهٔ صنوبر اضافه شده باشد دراز بکشد و خود را رها و وانهاده کند. پس از مدتی باید از یک ماساژ سرد و به  دنبال آن از تعویض دوش سرد و گرم بر قسمت شکم تا ناف استفاده کرد جریان خون تحریک شود. برای تقویت کلی این قسمت، استفادهٔ روزانه از استخر یا وان آب مؤثر است. 

راست روده(رکتورم)

آب درمانی: در رودهٔ بزرگ به طول ۲۰ سانتی متر ماده ای ترشح و جمع می شود تا دفع مدفوع را از طریق مقعد امکان پذیر سازد، وقتی مدفوع آن چنان سفت می شود که دفع آن با درد همراه است، ماساژ قسمت زیر شکم در جهت عقربهٔ ساعت کمک مؤثری در رفع این عارضه است. در غیر این صورت، تنقیه همراه با آب و روغن زیتون بسیار مؤثر خواهد بود. نشستن طولانی مدت در آب داغ که توأم با کمپرس سرد بر پیشانی باشد، موجب شل شدن روده می شود. شستشوی مقعد با آب سرد نیز از روش های موثر در این عارضه است اشکال در نسج مقعد (اکثراً در ارتباط با بواسیر) اغلب حتی در کودکان نیزبه وجود می آید. در این شرایط آنان فشار زیادی به مقعد وارد میکنند و بهمؤثر در این عارضه است.همین دلیل باید مواظب بود زمان طولانی بر روی توالت ننشینند و بیش از حد زور نزنند. بزرگسالان میتوانند از کمپرس سرد که باید با استفاده از باند محکم روی مقعد را بگیرد استفاده کنند. این کمپرسی برای دو ساعت باقی بماند و هر نیم ساعت مجددا تعویض شود. روش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت اولروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت دومروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت سومروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت چهارم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد