قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / روش های تشخیص و درمان خونریزی دستگاه گوارش
روش های تشخیص خونریزی دستگاه گوارش چگونه است؟
روش های تشخیص خونریزی دستگاه گوارش چگونه است؟

روش های تشخیص و درمان خونریزی دستگاه گوارش

روش های تشخیص و درمان خونریزی دستگاه گوارش

روش های تشخیص خونریزی دستگاه گوارش چگونه است؟

اخیرا از یک ابزار تشخیص جدید به نام کپسول آندوسکوپ (capsule endoscope) نیز استفاده می شود. این کپسول، حاوی دوربین ظریفی است که پس از بلعیده شدن به وسیله بیمار به معده و روده می رسد و تصاویر را به مانیتور ویدیو انتقال میدهد. از این کپسول، نر برای یافتن محل خونریزی روده  باریک که رسیدن به آن به وسیله  آندوسکوپمعمولی دشوار است استفاده می شود.e1fe8fe68f4237ae1386c2fd516f9efb

 سایر روش های تشخیص محل خونریزی دستگاه گوارش عبارتند از: رادیوگرافی با باریم: آنژیوگرافی (تزریق ماده حاجب به داخل رگهای خونی و مشاهده ی تصاویر مربوطه در مانیتور و ثبت آنها)؛ اسکن رادیونوکلید (تزریق مقدار کمی مادهی رادیواکتیو و سپس تصویر برداری به وسیله دوربین مخصوصی از اعضای مختلف بدن و تعیین محل خونریزی دستگاهگوارش).

برای درمان خونریزی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش، اغلب می توان از تزریق مستقیم مواد شیمیایی به کانون خونریزی با استفاده از سوزن مخصوصی که از طریق آندوسکوپ وارد شده است یا از کوتر (ابزار مخصوصی سوزاندن رگ) و در برخی موارد از اشعه ی لیزر استفاده کرد. پس از کنترل خونریزی داروهای مخصوصی برای جلوگیری از عود آن تجویز می شوند. برداشتن پولیپ های خونریزی دهنده کولون به وسیله ی آندوسکوپ موجب کنترل خونریزی میشود. برداشتن هموریید با استفاده از بستن آن یا به کارگیری ابزارهایحرارتی یا الکتریکی در خونریزی های عود کننده ناشی از همو رویید صورت می گیرد. خونریزی های قسمت تحتانی دستگاه گوارش نیز با استفاده از تزریق مواد شیمیایی یا به کارگیری کوتر از طریق آندوسکوپ قابل کنترل هستند. اما در برخی موارد روش های آندوسکوپی تأثیر نمی کنند و باید از تزریق از طریق آنژیوگرافی یا در موارد فعالی، شدید یاعود کننده بودن خونریزی از عمل جراحی استفاده کرد.

علایم خونریزی حاد گوارش عبارتند از:

ضعف، تنگی نفس، گیجی، درد قولنجی شکم، غش، اسهال.

علایم خونریزی مزمن گوارش عبارتند از:

ضعف، خستگی، تنگی نفس، بی حالی و غش.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *