قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی
سرما خوردگی

روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی

روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی 

درمان سرماخوردگی

سوپ مرغ

صحت این روش درمانی قدیمی امروزه به اثبات رسیده است. یک کاسه سوپ مرغ داغ به باز شدن مسیر عبور هوا در بینی کمک میکند. پژوهشگران در یافته اند که سوپ مرغ داغ به خاطر عطر و یا طعمش، ظاهراً دارای خاصیتی است که باعث بهبود جریان ترشحات مخاطی بینی می شود. به گفته محققان این ترشحات یعنی آنچه هنگام تخلیه بینی یا عطسه از بینی خارج می شود به خارج کردن میکروب ها و ویروس ها از بدن کمک میکنند.

با مصرف زیاد مایعات

دکتر «استرت» نوشیدن روزانه ۸-۶ لیوان آب، آب میوه، چای و دیگر مایعات رقیق را پیشنهاد می کند. با این کار می توان مایعات از دست رفته بدن در دوره سرماخوردگی را جبران نمود و باعث تسریع خروج

عوامل بیماریزا و آلودگی ها از بدن شد.

ترک سیگار

کشیدن سیگار موجب تحریک بیشتر گلو که خود در اثر سرماخوردگی تحریک شده، میگردد. به علاوه سیگار مانع از عملکرد صحیح مژکها که با حرکت دایمی خود وظیفه خارج کردن میکروب ها را از ریه ها و حلق به عهده دارند، می شود. بنابراین اگر نمی توانید سیگار را به طور کامل ترک کنید، حداقل از کشیدن آن در دوره بیماری بپرهیزید

تسکین با آب نمک

با سه بار غرغره روزانه گلو – صبح، ظهر و شب – با آب نمک، میتوان مانع از تحریک

گلو شد. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و سپس گلو را با آن شستشو دهید.

عرق خرما

با نوشیدن مقداری عرق خرمای داغ می توان به رفع احتقان بینی جهت داشتن خوابی راحت هنگام شب کمک کرد.

استفاده از آب داغ

گرفتن دوش آب داغ به رفع احتقان بینی کمک می کند. یا میتوان مقداری آب در داخل کتری یا قابلمه ای ریخت و آن را روی اجاق گاز گذاشت تا به جوش آید. سپس شعله را خاموش کنید حوله ای روی سر خود بیاندازید، سر را روی کتری یا قابلمه آب داغ خم کنید و تا زمانی که احتقان برطرف نمیشود بخار آب را استنشاق نمایید. این کار به رفع سرفه های ناشی از خشکی گلو نیز کمک می کند.

چرب کردن بینی

پوست بینی در اثر فین کردن مکرر از بین رفته، زخم می شود. جهت جلوگیری از این حالت از یک لایه ژل هیدروکربنی نرم کننده در اطراف بینی و کمی داخل آن (به وسیله گوش پاک کن) استفاده کنید.

راه های انتقال سرماخوردگی

یکی از محققان به نام «الیوت دیک» که بیش از ۳۰ سال سابقه تحقیق و پژوهش در زمینه راه های انتقال سرماخورگی دارد، عوامل بسیاری را در انتقال بیماری مؤثر میداند. این عوامل عبارتند از: استفاده از غذا یا نوشیدنی فرد مبتلا به سرماخوردگی.

  • بوسیدن فرد مبتلا به سرماخوردگی۔

نپوشیدن لباس کافی (گرم نگه داشتن بدن) در برابر سرما.

بیرون رفتن از خانه با موهای خیس: البته ناقل واقعی هوا است. که ویروس از طریق آن منتقل میگردد. هنگام سرفه یا عطسه یا تخلیه بینی توسط فرد مبتلا به سرماخوردگی، ویروس در هوا پخش شده و وارد بدن افراد دیگر می شود.

داروهای شبانه

داروهای سرماخوردگی بسیاری بدون نسخه در داروخانه ها به فروش میرسند. بعضی از این داروها علایم خاصی را از بین می برند.

دکتر «وان ارت» میگوید: «اگر واقعاً در طول روز نیاز به مصرف داروهای سرماخوردگی دارید، از داروهایی استفاده کنید که اثر کلی بر بدن ندارند و فقط خاص علامتی هستند که شما از آن در عذابید. از نحوه صحیح مصرف این داروها اطمینان حاصل کنید. در مورد کودکان از دوز مخصوص آنان استفاده نمایید.»

اینک به ذکر چند نکته در این باره می پردازیم:

برای رفع درد بدن یا قطع تب ناشی از سرماخوردگی از قرص، آسپیرین یا استامینوفن استفاده کنید. اما از دادن آسپیرین به کودکان زیر ۲۱ ماه اجتناب نمایید. آنچه شما آن را سرماخوردگی فرض می کنید، ممکن است در حقیقت آنفلوانزا و یا آبله مرغان باشد. تحقیقات نشان داده اند که دادن آسپیرین به کودکان مبتلا به عفونت های ویروسی نظیر آنچه گفته شد، خطر ابتلا به سندرم رای – یک بیماری نادر ولی شایع بین اطفال که مغز و کبد را مورد هجوم قرار می دهد – را افزایش میدهد. این مطلب در خصوص داروهای سرما خوردگی حاوی آسپیرین نیز صادق است. جهت بند آوردن عطسه، آبریزش بینی و ریزش اشک از یک داروی آنتی هیستامین که مانع از آزاد شدن هیستامین در بدن و بروز علایمی مثل عطسه و آبریزش می شود استفاده کنید. برای این منظور آنتی هیستامین هایی مانند کلرفنیرآمین، دکس کلرفنیرآمین، برم فنیرآمین و تری پرولیدین مصرف نمایید.

هشدار: آنتی هیستامین ها موجب خواب آلودگی می شوند. بنابراین فقط شبها و یا حداقل مواقعی که مجبور به رانندگی و یا انجام کارهای دقیق و حساس نیستند، استفاده نمایید. به منظور رفع احتقان و گرفتگی بینی از یک داروی ضد احتقان (دکونژستان) استفاده نمایید.

ادامه روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی  قسمت سوم

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *