روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی


روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی

روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی 

مصرف ویتامین

C عملکرد ویتامین C در بدن، درست مانند لاشخوری است که همه آشغال ها را از هر نوع که باشد - از جمله ویروس سرماخوردگی - جمع آوری میکند. ویتامین C دوره بیماری را کوتاه کرده و از ۷ روز به ۲ تا ۳ روز کاهش میدهد. ویتامین C همچنین باعث قطع سرفه و عطسه و سایر علایم می شود. در یک تحقیق افرادی که روزی ۴ بار به میزان ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف کردند، نسبت به افرادی که ویتامین C مصرف نمیکردند، علایم کمتری داشتند. مصرف کوتاه مدت دوز بالای ویتامین C طبعاً عارضه جانبی به دنبال نخواهد داشت. اما قبل از اقدام به مصرف دوز بالای ویتامین C لازم است حتماً نظر پزشک خود را در این رابطه جویا شوید. بهتر است این ویتامین C اضافی از طریق نوشیدن تأمین گردد. آب پرتقال، گریپ فروت و قره قاط (آس بری) از جمله میوه های سرشار از ویتامین C هستند.

مصرف روی

محققان معتقدند که مصرف قرص های مکیدنی  روی دوره سرماخوردگی را به چهار روز کاهش میدهد. به گفته دکتر «السون هاس» روی، هم چنین علایمی نظیر خشکی و تحریک پذیری گلو را به سرعت کاهش میدهد. البته این قرص ها برای همه افراد مؤثر نیستند. ولی برای عده ای که مؤثرند واقعاً به کاهش علایم بیماری کمک می کنند. اشکال قرص های روی طعم بد آنهاست. البته امروزه قرص هایی در بازار وجود دارند که دارای طعم عسل و یا مرکبات می باشند و مصرف آنها به مراتب آسان تر است. مراقب باشید از این قرص ها بیش از مقداری که توسط پزشک تجویز شده مصرف نکنید. زیرا دوز بالای روی سمی است.در صورت توأم بودن سرماخوردگی با هر یک از علایم زیر حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا ممکن است مشکل شما چیزی فراتر از یک سرماخوردگی ساده باشد. تب بالای ۳۸۹ سانتیگراد که بیش از سه روز ادامه یابد و یا تب بالای ۴۰۰ سانتی گراد. کودکانی که تب آنها ظرف ۲۴ ساعت برطرف نشود فوراً باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرند. وجود هرگو نه درد شدید توأم با گرما درگوش، ورم لوزه ها، درد سینوس، ریه ها و قفسه سینه. خلط بیش از حد سینه. به خصوص اگر سبز رنگ یا آغشته به خون باشد. بی اشتهایی شدید. خس خس سینه.توانایی بدن جهت درمان و شفای خود به راستی باعث تحریک و فعالیت بیشتر سیستم ایمنی بدن می شود. دکتر «مارتین راسمن» با یاد دادن تکنیک ها و فنون تجسم و تصویر سازی جهت غلبه بر سرماخوردگی، تئوری و طرز فکر خود را به مرحله عمل در می آورد. او روش خود را چنین توصیف میکند: «پس از قرار گرفتن در وضعیت آرامش عمیق و کامل، تصور کنید گردباد شدیدی در حال باز کردن انسداد بینی است و یا سپاهی از مستخدمان میکروسکوپی با سطل هایی پر از مواد ضد عفونی کننده در حال میکروب زدایی و پاک کردن بدن شما از همه میکروبها هستند.»

استراحت و آرامش خاطر

استراحت بیشتر در موقع بیماری باعث صرف همه انرژی بدن برای بهبودی هر چه سریع تر میگردد. بعلاوه با استراحت می توان از بروز عوارض ثانوی مثل برونشیت و ذات الریه جلوگیری نمود. اگر حالتان واقعاً خوب نیست. یکی دو روز مرخصی بگیرید و یا حداقل از فعالیت های روزمره خود بکاهید و از انجام برخی کارهای همیشگی چشم پوشی نمایید. اگر سعی کنید حین بیماری همچنان به کارها و فعالیت های همیشگی خود ادامه دهید، به صرف انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت. زیرا هنگام بیماری تمرکز کاهش مییابد و در نتیجه برای انجام هر کاری احتمالاً به دو برابر زمان همیشگی، وقت نیازخواهید داشت. هنگامی که بیمارید،مهمانی ها موجب ضعف بیشتر شما و در نتیجه سیستم ایمنی و به درازا کشیدن سرماخوردگی می شوند. پس بهتر است مهمانی ها و مراسم خود را تا بهبودی کامل به تأخیر بیندازید.

گرم نگه داشتن بدن

بدن خود را کاملاً گرم نگه دارید. این کار باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن با خیال آسوده تنها به مبارزه با عوامل بیماری زا بپردازد و مجبور به صرف انرژی برای حفاظت از شما در برابر سرما نشود.پیاده روی ورزشی سبک موجب بهبود گردش خون و در نتیجه گردش بهتر پادتن های ضد میکروب سیستم ایمنی می گردد. دکتر «انسرت» نیم ساعت پیاده روی و یا ۱۵ دقیقه آرام پریدن روی یک تخته پرشی در خانه را توصیه می نماید. وی هم چنین ورزش شدید را به دلیل تضعیف بدن رد می کند.

رژیم غذایی مناسب

اولین چیزی که فرد پس از سرماخوردگی متوجه آن می شود، رژیم غذایی است که اگر مناسب نباشد باعث اختلال در سوخت و ساز بدن می شود. دکتر «هراس» مصرف کمتر غذاهای چرب، گوشت و فرآورده های شیر و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات را توصیه می کندادامه روش های درمانی جهت غلبه بر سرما خوردگی  قسمت دوم  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد