روش های درمانی میستنیا گراویس (Myasthenia gravis)….


روش های درمانی میستنیا گراویس (Myasthenia gravis)….

روش های درمانی میستنیا گراویس (Myasthenia gravis)....

میستنیا گراویس (Myasthenia gravis)  

یک بیماری سیستم عضلانی بدن است که در آن عضلات بدن به دنبال فعالیت بدنی دچار خستگی و ضعف زودرس و غیرطبیعی می شوند و پس از مدتی استراحت دوباره توان خود را باز می یابند. بیماری در هر سنی می تواند دیده شود ولی احتمال بروز آن حوالی ۳۰ سالگی و در مردان در حدود ۶۰ سالگی بیشتر است.

در این بیماری به علت کمبود یک ماده شیمیایی بنام استیل کولین که نقش یک رابط عصبی بین انتهای رشته عصبی و سلول عضلانی را بازی میکند، پیام عصبی به عضله منتقل نشده و در نتیجه فرد پس از مدت کوتاهی فعالیت دچار ضعف عضلانی میگردد. ضعف ماهیچه ای در هنگام صبح خفیف تر بوده شب هنگام تشدید می شود. عضلات چشم، صورت، شانه و ساق پا بیشتر درگیر می شوند.

پیشرفت بیماری کند و تدریجی بوده و به عنوان مثال در چشم باعث افتادگی پلک (پتوز) و دو بینی، در صورت سبب اشکال در جویدن و بلع غذا و بالاخره در مواردی باعث اختلال در عمل تنفس (بدلیل فلج عضلات تنفسی) می شود. اگر علائم بیماری خفیف باشد اغلب با استراحت کوتاه توانایی ماهیچه ای برمی گردد و برای فرد خطری در بر ندارد ولی در موارد شدید بیماری گاهی لازم می شود که غده تیموس (که در قفسه سینه جای دارد و احتمالا کار تولید آنتی بادی علیه مادهٔ استیل کولین را به عهده دارد) را با عمل جراحی برداریم.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد