روش های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان در انسان…


روش های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان در انسان…

روش های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان در انسان...

آنفلوانزا پرندگان

آنفولانزای پرندگان یک بیماری حاد تنفسی است که در اثر عفونت با ویروس های آنفلوانزا ایجاد می شود و عامل این بیماری یک نوع ویروس می باشد. تمامی پرندگان و بعضاً پستان داران دیگر از جمله خوکها به این بیماری با درجات متفاوتی حساس هستند، این بیماری اولین بار در حدود یک قرن پیش در پرندگان ایتالیا گزارش شد. وضعیت این بیماری در کشور ایران، به دلیل قرار گرفتن آن در مسیر مهاجرت پرندگان  آبزی از مسیر روسیه و قزاقستان و هم چنین بیش از  270 تالاب و زیستگاه آبی همه ساله با نزدیک شدن فصل سرما، میلیون ها قطعه از پرندگان مهاجر را در خود جای می دهد، میتواند حالت نگران کننده ای ایجاد کند، پرندگان مهاجر آبزی فاقد هرگونه علایم بیماری زا بوده و در مقابل ابتلا به بیماری شدیداً مقاوم هستند، در حالی که مرغان اهلی و بوقلمون ها شدیداً به فرم کشنده  بیماری حساس می باشند. راههای سرایت راه اصلی انتقال، جابه جایی فضولات آلوده است. انتقال ویروس از هوا به واحدهای پرورش دیگر در مقایسه با انتقال مکانیکی، نقش مهمی در انتشار بیماری ندارد، مگر آن که واحدها به هم پیوسته و یانزدیک باشند. همچنین از نکات مهم، وجود انبوه ویروس در فضله ی پرندگان و یا آلودگی گرد و خاک میباشد. پرندگان نقش یک ناقل مکانیکی را ایفا میکنند و حتی شواهد محدودی حاکی از نقش کک ها به عنوان ناقل مکانیکی وجود دارد، تجارت جهانی پرندگان زنده از کشوری به کشور دیگر از راههای مهم انتقال بیماری است. مقاومت بالای ماکیان آبزی در مقابل بیماری به ویژه اردکهای وحشی که مخازن طبیعی این ویروس میباشند، موجب شده است که این پرندگان بدون آن که به بیماری شدید مبتلا شوند،ویروس را تا مسافت های طولانی حمل کنند.

علایم آنفلوانزا پرندگان

اصولا تب بالا می تواند به ۴۰ - ۴۱ درجه  سانتی گراد برسد. اسهال تا ۷۰٪ در بعضی گزارشات عنوان شده است که اصولاً آبکی است، معمولاً بدون خون و التهاب که گاهاً یک هفته قبل از علایم تنفسی ایجاد می شود. استفراغ، شکم درد، درد قفسه سینه، خونریزی از بینی و لثه ها، سرفه، بدن درد و خلط که نین تنگی نفس، افزایش تعداد نفس قابل توجه از دیگر علایم قابل ذکر است و دیگر آن که علایم تنفسی فوقانی مثل آبریزش از بینی و گلودرد کمتر بوده و بیشتر علایم گرفتاری راه های تحتانی (عوارض ریوی)وجود دارند.

پیشگیری از آنفلوانزا پرندگان

از تماس با پرندگان اهلی و وحشی حتی الامکان خودداری کنید. پرندگان اهلی را در قفس نگهدارید. برای رفع خطر وجود احتمالی ویروس آنفلوانزای پرندگان، از مصرف تخم مرغ نیم پز، خام یا شل پرهیز کنید. به کودکان خود بیاموزید که از در آغوش گرفتن و نوازش کردن پرندگان به خصوص در زمان شیوع بیماری جدا خودداری کنند. چنانچه به تب، سردرد، گلودرد، سرفه و یا اسهال دچار شدید، از خوددرمانی پرهیز کرده و به پزشک مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید. برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوانزای پرندگان، غذاهای حاوی گوشت ماکیان، مانند جوجهکباب و همبرگرهای تهیه شده از گوشت پرندگان را با ۷۰ درجه  سانتی گراد و حداقل به مدت ۳۰ دقیقه رعایت بهداشت مناسب اعم از دست دادن، شستشو دستها، عدم استفاده از ظروف مشترک، تماس صورت به صورت (مثل روبوسی) با بیماران مشکوک و یا قطعی و استفاده از ماسکهای با قدرت بالا و حفاظهای چشمی لازم و ضروری است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد