روماتیسم در کودکان چیست و چه علائمی دارد؟


روماتیسم در کودکان چیست و چه علائمی دارد؟

روماتیسم در کودکان چیست و چه علائمی دارد؟

روماتیسم

روماتیسم حاد مفصلی مسبب بیماری های روماتیسمی میباشد. این بیماری مخصوص مناطق معتدل و سردسیر می باشد و در زمستان بیشتر خود را نشان می دهد و مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند. علت این بیماریی هنوز مشخص نشده است اما ارث می تواند در ان سهم مهمی داشته باشد ولی انچه که بیشتر مورد نظر است یک عامل عفونی کننده می باشد. یک عامل عفونی که استرپتوکوک همولیتیک نام دارد. توأم با ویروس باعث این بیماری میشود. در این بیماری ضایعات قلبی بیشتر از ضایعات مفصلی است. از ضایعات روما تیسم حاد مفصلی تغییر شکل مفاصل است که در این حالت در حفره ای که بین مفاصل است آب و فیبرین جمع میشود. از لحاظ بالینی روماتیسم حاد را به چهار دسته تقسیم میکنند:۱- روماتیسم مفصلی حاد کودکان۲- روماتیسم مفصلی نیمه حاد کودکان ۳- روماتیسم مفصلی حاد اشخاص بالغ۴- روماتیسم مفصل نیمه حاد اشخاص بالغ

روماتیسم مفصلی حاد کودکان

این شکل روماتیسم بیشتر دیده می شود و با آنژین وتب و لرز و درد مفاصلشروع می شود. این بیماری به تدریج شروع یگردد و بیمار تا چند روز خسته و بی اشتها میباشد. بعد آرام آرام درد مفاصل شروع می شود که اشتباها والدین این درد را با قد کشیدن تعبیر میکنند. همچنین دراین بیماری تب و عرق کردن مفرط و کم خونی وجود دارد و بهترین درمان برای این بیماری استراحت است.

* روماتیسم مفصلی نیمه حاد کودکان

این بیماری با ایجاد عوارض قلبی بسیار شایع است. معمولاً بچه ها احساس خستگی و درد در ناحیه مفاصل بزرگ دارند و بی اشتها و رنگ پریده می باشند.

* روماتیسم مفصلی حاد اشخاص بالغ

این بیماری نزد کسانی که در کودکی سابقه روماتیسم داشته اند بروز میکند. آغاز بیماری سریع و حاد است و یک آنژین مقدمهٔ تشکیل آن میباشد و نبض این بیماران سریع میزند و در این بیماری مفاصل بزرگ مانند زانو، مچ دست و پاها مبتلا می شوند و کم خونی دیده میشود. اگر برای بار اول فرد بالغ به آن مبتلا شود. غالباً ضایعات قلبی بوجود میآید. اما اگر برای بار دوم به آن مبتلا شوند ضایعات قلبی کمتر دیده میشود. تفاوتی که میان اشخاص بالغ و روماتیسم اطفال وجود دارد. این است که در نزد اطفال ارتریت خفیف تر اما ضایعات قلبی بیشتر و در اشخاص بالغ آرتریت شدید و پایدارتر اما ضایعات قلبی کمتر است.

* روماتیسم مفصلی نیمه حاد اشخاص بالغ

دراین بیماری علائم عمومی شدید نیست و تب و کم خونی کمتر است. سیر بیماری طولانی و نامنظم است. برای درمان این بیماری باید محل درد را گرم نگاه دارید و با استفاده از اب های معدنی پاها را ماساژ دهید و بیمار باید استراحت کامل داشته با شد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد