قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چه علایمی دارد؟
روماتیسم
روماتیسم

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چه علایمی دارد؟

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چه علایمی دارد؟

روماتیسم

اکثر مردم تصور می کنند که نشانی و آثار بیماری روماتیسم فقط بر روی مفاصل ظاهر می شود، در صورتی که واقعیت امر این است که اولاً درد و ناراحتی در مفاصل دست و پا مُنحصر به بیماری روماتیسم نیست و در اثر بسیاری از بیماری های دیگر از جمله نقرس، سل، اسهال خونی، سرخچه، اوریون و غیره نیز ممکن است درد و ضایعه در مفاصل ایجاد شود. ثانیاً در روماتیسم واقعی، ضایعه محدود به مفاصل نبوده بلکه همواره به قلب و عروق و همچنین به سلسله  اعصاب و بعضی اوقات به سایر اعضای بدن نیز شاید صدمه رساند نتیجه اینکه اغلب اوقات در مفاصل افراد مبتلابه روماتیسم هیچگونه تغییری دیده نمی شود در  صورتی که این بیماری به قلب آنها صدمه وارد می سازد

علایم روماتیسم

مهمترین علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت میابند.
علائم روماتیسم مفصلی به سه دسته تقسیم میشوند

درمان روماتیسم 

رای درمان این بیماری متخصص روماتولوژیست داروهایی به بیمار میدهد که با استفاده از آنها درد و تورم مفاصل بیمار کم شده و سرعت پیشرفت بیماری کند میشود. متخصص فیزیوتراپی نیز با کمک نرمش های مخصوص سعی میکند حرکات مفاصل را در حد قابل قبولی نگه دارد و همچنین با استفاده از بریس هایی مفاصل را در وضعیت های مناسب قرار داده تا درد کمتری داشته و کارآیی بهتری داشته باشند.
و در نهایت اگر بیماری خارج از کنترل شود و نیاز به جراحی پیدا کند،متخصص ارتوپد جراحی خاصی را انجام میدهد که مهمترین آنها عبارتند از:

• خارج کردن برجستگی های زیر پوست که به آنها ندول Nodule میگویند به توسط عمل جراحی
• خارج کردن برجستگی های استخوانی و یا خارج کردن لایه سینوویال اطراف تاندون های دست . هر دو این عوامل میتوانند تاندون را تحت فشار قرار دهند
• درمان پارگی تاندون دست با پیوند تاندون یا جابجا کردن تاندون ها
• خارج کردن لایه سینوویال مفصل مبتلا
• آزاد کردن رباط عرضی مچ دست برای درمان علائم سندروم کانال کارپ
• در صورت تخریب شدید مفصلی جوش دادن استخوان های دو طرف مفصل در موارد خاص
• در موارد آسیب شدید مفصل، تعویض آن با مفصل مصنوعی

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *