روند کار آزمایش آمنیوسنتز ژنتیکی


روند کار آزمایش آمنیوسنتز ژنتیکی

روند کار آزمایش آمنیوسنتز ژنتیکی

 

روند کار اساسأ بیشتر از یک تا دو دقیقه طول نمی کشد، ولی برای یک خانم مضطرب می تواند به اندازه ی یک قرن باشد. کمی ناراحت کننده است، ولی به طور وحشتناکی دردآور نیست.

بسیاری از خانم ها انقباض نسبتأ خفیفی در هنگام ورود سوزن به رحم احساس می کنند و بعد یک احساس ترسناک کشیدن، در حالی که مایع از طريق سرنگ بیرون کشیده میشود. در نهایت آمنیوسنتز بدون درد نیست، ولی اکثر خانم ها گزارش می دهند به آن بدی هم که فکر می کردند نیست

 پس از آن دکتر به ش ما توصیه می کند استراحت کنید و از فعالیت شدید و مقاربت به مدت یک تا دو روز خودداری کنید. آمنیوسنتز ژنتیکی عمدتأ وجود ۲۳ جفت کروموزوم و طبیعی بودن ساختار آنها را بررسی می کند. این کار یک آزمایش عادی برای تمام بیماری های احتمالی ژنتیکی یا نقایص مادرزادی نیست. سلول های مایع آمنیوتیک باید قبل از آنکه دکتر نتایج آمنیوسنتز ژنتیکی را بخواند، تحت شرایط مساعد برای رشد قرار بگیرد. معمولا نتایج ظرف مدت یک تا دو هفته به دست می آید.

اگر در بررسی های خون دوران بارداری مشخص شود دارای ارهاش منفی هستید، دکتر شما یک آمپول رگام (ایمونوگلوبولین ضد عامل ارهاش) به شما تزریق خواهد کرد، که از حساس شدن ارهاش جلوگیری می کند (به فصل ۱۵ رجوع کنید).

خطرات و عوارض جانبی آمنیوسنتز البته تمام بیماران این نشانه ها یا مشکلات را بعد از آمنیوسنتز ندارند، ولی به خاطر داشته باشید ممکن است بروز کند: ، گرفتگی عضلانی: بعضی از خانم ها برای چند س اعت بعد از روند کار، با گرفتگی عضلانی مواجه می شوند. بهترین درمان برای این نوع گرفتگی عضلانی، استراحت است. برخی از پزشکان برای کمک به تسکین ناراحتی، یک گیلاس شراب توصیه می کنند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد