قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مو و ناخن / ریزش مو در اثر صدمات خارجی
ریزش مو در اثر صدمات خارجی
ریزش مو در اثر صدمات خارجی

ریزش مو در اثر صدمات خارجی

ریزش مو در اثر صدمات خارجی

ریزش موی سر ممکن است در اثر عوامل خارجی یا صدمه ی فیزیکی، صدمه ی شیمیایی و یا صدمه ی با اشعه ها ایجاد شود.

کشیدن شدید موها به وسیله ی برس یا به وسیله ی شانه یا کشیدگی مداوم در اثر استفاده از سنجاق سر، بیگودی، هدبند یا باندهای کشی می تواند باعث ریزش موشود که در صورت تداوم ممکن است باعث مو ریختگی وطاسی دائمی گردد، تخریب فولیکول مو ممکن است در اثر حرارت، در اثر سوختگی الکتریکی یا سایر سوختگی ها ایجاد شود. تخریب حرارتی اگر عمیق باشد می تواند باعث از دست رفتن دایمی مو در موضع گردد. همچنین سرمای بیش از حد نیز می تواند باعث تخریب فولیکول های مو شود. مواد شیمیایی سوزاننده اگر بر روی پوست قرار گیرند و فولیکول هایمورا تخریب کنند، میتوانید باعث طاسی دایمی گردند. همچنین اشعه ی X، مواد رادیواکتیو، انفجارهای اتمی و انرژی های تشعشعی نیز می توانند باعث ریزش مو و طاسی موقت و یا دایمی گردند.

در طاسی موقت فولیکولهای مو وارد مرحله ی «تلوژن یا «غیرفعال» می شوند و پس از ۳ تا ۵ هفته ریزشی  مو ایجاد می شود، و آنگاه بعد از سپری شدن ۱۰ هفته رویش مجدد موها شروع میگردد. اشعه ی X به میزان بالاتر از ۱۵۰۰ راد باعث تخریب سلولهای مولد مو شده و طاسی دایمی تولید میکند. در مورد این اشعه جهت «اپیلاسیون» یا «ریشه کنی موهای زاید»، معیار سالمی وجود ندارد. هگل اروانه، گل زوفا و حنا از هر کدام ۱۰ گرم. گل ریواس، گل بابونه، شنبلیله ی خشک و پر سیاوشان از هر کدام ۲۰ گرم. آرد نخود و مورد از هر کدام ۱۰۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. همچنین مغز گردو، مغز بادام خام، مغزپسته ی خام و مغز فندق خام از هر کدام ۱۰۰ گرم مخلوط کنید و بسیار نرم بکوبید. سپس همه را مخلوط کرده و در هر هفته دو شب هنگام خوابیدن یک استکان از دارو را با ۲ عدد سفیده ی تخم مرغ و در صورت نیاز کمی آب خمیر کرده و بر پوست بمالید و سر را بپیچید و بخوابیدو صبح در حمام بشویید.

پر سیاوشان، قهوه، حنا، گل ریواس، شنبلیله ی خشک از هر کدام ۲۵ گرم، مورد، نخود خام و سیاهدانه همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. همچنین مغز پسته ی خام، مغز فندق خام، مغز بادام خام و مغز گردو، از هر کدام ۵۰ گرم مخلوط کرده و نرم بکوبید سپس با داروهای دیگر مخلوط کرده و در هر هفته دو شب هنگام خواب یک استکان از دارو را با ۲ عدد تخم مرغ کامل شامل زرده و سفیده مخلوط کنید و بر پوست سر بمالیدو سر رابپیچید و بخوابیدو صبح درحمام بشویید۔

اقاقیا 10 گرم ، مستکی رومی 20 گرم ، تخم کرفس و گل شقایق از هر کدام ۳۰ گرم، مورد ۵۰ گرم، همه را مخلوط کنید و بجوشانید سپس آب آن را صاف کرده و به اندازه ی نصف آب، روغن کنجد به آن اضافه کنید و روی آتش ملایم بجوشانید تا آب آن تمام شود و روغن بماند و هر روز یا هر شب آن را بر پوست سر بمالید.

 روش درمانی ریزش مو با طب سنتی

• پوست هلیله ی زرد و مازو از هر کدام ۱۰ گرم، تخم مورد ۲۰ گرم، آمله مقشر ۳۰ گرم، همه را مخلوط و نیم کوب کنید، سپس در چهار لیوان آب بجوشانید تا حدود ۲ لیوان آب بماند. بعد آن آب را صاف کرده و با یک لیوان روغن کنجد آنقدر روی آتش ملایم بجوشانید تا آب تمام شود و روغن بماند و آن روغن را همیشه بر سر بمالید.

• مازو، مرصاف، مستکی رومی و کندر از هر کدام یک قسمت و قردمانا ۲ قسمت و لادن ۳ قسمت. داروها را بسیار نرم بسایید بعد در روغن گل مخلوط کرده و همیشه بر سر بمالید.

اقاقیا، مصطکی رومی، هستهای خرمای سوخته و خاکستر ریشه ی درخت کاج از هر کدام ۱۰ گرم، امله مقشر، برگها مورد، برگ شقایق، برگ درخت سرو، پر سیاوشان، سنبل الطیب، سعد کوفی، تخم کرفس، تخم چغندر و پوست سبز گردوی تازه از هر کدام ۲۰ گرم همه را مخلوط و نرم بکوبید بعد با روغن کنجد مخلوط کنید و همیشه بر سر بمالید.

 

مطلب پیشنهادی

لولایت(low light)وهای لایت:(high light)

تفاوت لولایت و های لایت در چیست؟

تفاوت لولایت و های لایت در چیست؟ لولایت(low light)وهای لایت:(high light) رو ی مو چگونه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *