قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / ریفلاکس;بازگشت اسید معده به مری را بشناسید!
ریفلاکس معده
ریفلاکس معده

ریفلاکس;بازگشت اسید معده به مری را بشناسید!

ریفلاکس;بازگشت اسید معده به مری را بشناسید!

ریفلاکس معده به مری 

ریفلاکس معده به مری یک اصطلاح پزشکیاست که ما معمولاً به آن سوزش سر معده یا ترش کردن میگوییم. همچنین می تواند باعث بروز علایم دیگری به غیر از درد سوزش در قسمت مرکزی سینه هم بشود. ریفلاکس معده به مری شایع ترین دلیل برای سوء هاضمه است و باعث گرفتاری اکثر مردم در دوره ای از زندگیشان می باشد. معمولاً علایم ریفلاکس نسبتاً جزیی بوده، اما اغلب مدت زیادی طول می کشد و می تواند شخص را خیلی اذیت کند. شایع ترین علامتی که بر اثر ریفلاکسی ایجاد می شود، احساس سوزش است که در وسط سینه ایجاد می شود ومی تواند به سمت بالا و گلو نیز انتشار پیدا کند. این احساس سوزش گاهی اوقات ایجاد و سپس از بین می رود. این احساس سوزش می تواند بر اثر خوردن بعضی از غذاها، خم شدن به جلو یا دراز کشیدن در بستر در طی شب نیز ایجاد شود. گاهی اوقات ریفلاکس همراه با اشکال در بلع و یا قورت دادندردناک می باشد. شخص دست دهد. معمولاً تغییر در نحوه ی زندگی،تمام آن چیزی است که برای رفع این مشکل لازم است. اما می توان از بعضی داروهای مفید نیز در درمان این بیماری استفاده کرد. در ابتدا لازم است بدانید که در اکثر موارد، ریفلاکس معده به مری، مشکل وخیم و جدی  نیست و به این معنی نخواهد بود که شما دارای بیماری مهم دیگری مثل سرطان هستید، با این حال اهمیت دارد که بین سوزش معده و علت شایع دیگر درد سینه (یعنی آنژین قلبی) تمایز قایل شوید که این امر به خصوص در مردان و زنان بالای ۵۰ سال، می باشد.  آنژین قلبی معمولاً در اثر فعالیتهایی مثل تند راه رفتن و بالا رفتن از سربالایی ایجاد می شود و با استراحت هم سریعا از بین میرود (برخلاف ریفلاکس)، بنابراین تشخیص این دو بیماری از یکدیگر چندان مشکل نمی باشد. اگر شما احساس درد در سینه دارید که فکر می کنید بر اثر آنژین قلبی ایجاد شده است، باید سریعاً با پزشک در این مورد مشورت کنید.

علت ایجاد ریفلاکس

غددی که در معده وجود دارند تولید اسید هیدروکلریک و پپسین (نوعی به علاوه آنها باعث می شوند باکتری هایی که از طریق غذا وارد معده می شوند نابود شده و از بین بروند. این غدد به علت وجود ماده  پوششی مخصوص که از طریق غذا وارد معده می شود نابود شده و از بین میروند. پوشش مخصوصں دیگری در معادله اسید هیدروکلمریک و پپسین به معده وارد آید پسین همراه با غذا معده را ترک و وارد روده  کوچک می شوند، بر اثر مایع قلیایی که از لوزالمعده در اثنی عشر ترشح می شود، اسید معده خنثی میگردد و نمی تواند آسیبی به اثنی عشر برساند. مری نسبتاً به اسی حساس می باشد اما در شرایط طبیعی به علت این که محل اتصال بین معده و مری توسط یک دریچه به طور محکم بسته شده، محتویات معده و نیز اسید آن نمی توانند از معده به سمت بالا و مری برون و به آن آسیبی برسانند با این حال گاهی اوقات دریچه  بین معده و مری به طور کامل بسته نمی شود و اجازه می دهد که اسید و پپسین به سمت مری بروند و باعث مشکلاتی بشوند. دریچه  بین معده و مری دارای دو قسمت میباشد:

۱- عضله ی اسفنکتر تحتانی مری (یک عضله  حلقوی که مجرای مری را فشار میدهد.

۲- شکاف موجود در عضله ی دیافراگم که مری از داخل آن عبور میکند (که به آن هیاتوس دیافراگم گفته میشود.

هردوی این قسمتها نسبتاً ضعیف هستند اما وقتی با هم دیگر عمل می کنند، ایجاد یک اتصال محکم می کنند. عملکرد این اتصال بسیار  پیچیده میباشد و در وضعیت طبیعی توسط رفلکس های متعددی کنترل میگردد. برای مثال وقتی ما چیزی را میبلعیم، محل اتصال مری به معده باید شل شده و اجازه دهد که غذا از مری وارد معده شود، اما در هنگامی که ما چیزی نمیخوریم، این محل اتصال باید بسته باقی بماند تا نگذارد محتویات معده وارد مری شود و ایجاد ریفلاکس کند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *