قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / ریفلاکس معده به مری چیست؟
ریفلاکس معده به مری
ریفلاکس معده به مری

ریفلاکس معده به مری چیست؟

ریفلاکس معده به مری چیست ؟

 هنگاهی که محتویات اسیدی معده به سمت مری نشت می کند، ریفلاکس معده رخ  می دهد و باعث بروز علائمی می شود که ما به آن سوزش سر معده یا ترش کردن میگوییم این وضعیت هنگامی رخ می دهد که دریچه بالایی معده نتواند محکم بسته بماند.

مشکلات دریچه بین مری و معده

دو دلیل برای وجود مشکل  در دریچه بین مری و معده وجود دارد. این دلایل ممکن است به تنهایی یا همراه با یکدیگر ایجاد شوند. عضله  اسفنکتر که درقسمت تحتانی مری قرار دارد ممکن است خیلی شل شود و یا این که در محل عبور مری از دیافراگم، نقص وجود داشته باشد که به آن اصطلاحاً فتق هیانوس گفته می شود.

مشکلات عضله اسفنکتر

 در بعضی از افراد ممکن است هیچگونه دلیل واضحی برای این که چرا عضله  اسفنکتر آن  به خوبی کار نمیکند، پیدا نشود، اما عواملی که می توانند در این مورد نقش داشته باشند : چاق بودن، مصرف زیاد مشروبات الکلی، سیگار کشیدن، خوردن بعضی از انواع غذاها (مثل غذاهای پرچرب، پیاز، غذاهای ادویه دار، شکلات و غذاهای ترش) و مصرف بعضی از داروها. تمام این موارد احتمال زیادی دارد که در هنگام خواب باعث بروز مشکل شوند. بنابراین شما در زمان دراز کشیدن، بیشتر در خطر ریفلاکس قرار دارید و توصیه می شود که در این مواقع بالش زیر سر خود را بلندتر بگیرید.

فتق هیاتوس چیست؟

 هیاتوس به سوراخی که در دیافراگم وجود دارد و مری از آن عبور می کند گفته می شود. گاهی اوقات این سوراخ (هیاتوس) خیلی بزرگ می شود و اجازه می دهد که قسمت فوقانی معده لغزیده و از طریق این سوراخ به بالادیافراگم برود، نتیجه  این کار باعث میشود که دو قسمت دریچه بین معده و مری دیگر در مقابل هم قرار نگیرند و از قدرت آن ها کاسته شود. ولی به این معنی نیست که مشکلات ریفلاکس هم وجود داشته باشد. در واقع اکثر افرادی که دچار فتق هیاتوس هستند هیچ گونه مشکلی ندارند، اما این فتق باعث میگردد که احتمال ایجاد ریفلاکس معده به مری بیشتر شده و در نتیجه احتمال بروز مشکلات آن بیشتر شود. تاکنون هیچ کسی دقیقاً نمی داند که چرا فتق هیاتوس ایجاد می شود، اما مشخص است که این نوع فتق بسیار شایع است (به خصوص در افراد بالای ۶۵ سال) و اغلب نیز در طول زندگی افراد تشخیص داده نمی شود و هیچ گونه اشکالی نیز در اکثر موارد ایجاد نمیکند.

عوارض ریفلاکس

در بیشتر افراد، ریفلاکس (وارد شدن اسید و پپسین از معده به مری) باعث بروز علائمی می گردد، اما صدمه  واقعی ایجاد نمی کند. با این حال در تعداد کمی از مردم، ریفلاکس موجب آسیب به مری از جمله التهاب مری می شود که اصطلاحاً به آن ازوفاژیت می گویند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *